Bnei Menashe kavmi için karar alınmadı

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Ehud Olmert’in, Bnei Menashe kavmine mensup 7 bin kişinin Hindistan’dan İsrail’e getirilmesine karar verdiğini yalanladı

Bnei Menashe kavmi için karar alınmadı

Hindistan’in kuzeydoğusunda yaşayan 7 bin kişilik bir cemaat, kayıp On Kabileden, Menashe kabilesinin torunları olduğunu iddia ediyor.  İsrail Başbakanlık Ofisi, Ehud Olmert’in bu cemaatin İsrail’e getirilmesine ilişkin henüz bir karar almadığını, İçişleri Bakanı Meir Sheetrit’in de böyle bir karara karşı çıktığını açıkladı.

Geçtiğimiz on yıl içinde Bnei Menashe kabilesinden 600 kişinin İsrail’e göç etmesine izin verilmişti. Bu kişilerin bir kısmı İsrail’e göçlerinden önce, bir kısmının da Hindistan’ın kendi ülkesinde din değiştirme işlemine karşı çıkması nedeniyle İsrail’e vardıktan sonra Yahudiliğe geçişleri sağlanmıştı.

İsrailli yetkililer Bnei Menashe cemaatinin göçüne izin vermenin, Hindistan’ın tepkisini çekeceğinden ve İsrail’e göç etme hakkına sahip olmak isteyen diğer grupları cesaretlendireceğinden endişe duymaktalar. Ayrıca böyle bir karar, Etiyopia’dan Falaşmura toplumunun İsrail’e şimdilik durdurulan göçünü savunan çevreleri harekete geçirecek.

Hükümetin Diaspora’dan sorumlu sekreteri Oved Yehezkel, Bnei Menashe cemaatinin İsrail’e göçünü destekliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın