Fransa’dan 450 kişilik kafile törenle karşılandı

Yahudi Ajansı ile AMI kuruluşunun desteği ile geçtiğimiz hafta İsrail’e göç eden 450 Fransa Yahudisi, Ben Gurion Havaalanı’nda törenle karşılandı

Fransa’dan 450 kişilik kafile törenle karşılandı

Ben Gurion Havaalanı’na üç ayrı uçuşla gelen Fransız Yahudi göçmenler için düzenlenen tören Yahudi Ajansı Başkanı Zeev Bielski, Göç ve Uyum Bakanı Eli Aflalo ve AMİ’nin kurucusu Pierre Besnainou katılımı ile gerçekleşti.

Yahudi Ajansı Başkanı Zeev Bielski yaptığı konuşmada; “Yüzlerce yeni göçmenin gelmesi İsrail için gerçek bir kutlama. Yahudi Ajansı, Batı’dan göçü desteklemek ve göçmenlerin uyum sağlaması için yeni programlar hazırlayacak” dedi.

Altı yüz bin nüfusu ile Fransa, Avrupa’nın birinci, dünyanın ikinci en yoğun Yahudi nüfusuna sahip ülkesi konumunda.

Yahudi Ajansı’nın verilerine göre, son yıllarda Fransa’dan göç edenlerin sayısında büyük bir artış kaydedildi. Ayrıca 2000 yılından itibaren göç eden 19 bin Fransız’ın yaklaşık yarısı 35 yaş altında.

Fransız göçmenlerin çoğunluğu Ashdod, Kudüs ve Natanya kentlerine yerleşmeyi tercih ediyor. Avrupa Yahudi Kongresi eski başkanı Pierre Besnainou, AMI’nin göç etmek isteyenlere yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın