WJC Genel Kurulu Kudüs’te toplandı

WJC Genel Kurulu Kudüs’te toplandı

Tüm dünyadan 80 Yahudi toplumunun 400 temsilcisi 25 Ocak Pazar günü WJC’nin genel kurul toplantısı vesilesi ile Kudüs’te bir araya geldiİki gün süren toplantıda World Jewish Congress (WJC) Başkanı Ronald Lauder yeniden aday olurken, Matthew Bronfman’ın yürüttüğü yönetim kurulu başkanlığı görevi için seçim gerçekleşti. Arjantin’den Eduardo Elsztain ile Kazakistan’dan Alexander Machkevitch bu göreve adaylıklarını koydular. Ronald Lauder WJC başkanlığına, Eduardo Elsztain de yönetim kurulu başkanlığına seçildiler. WJC genel sekreteri Michael Schneider görevine devam edecek, İtalya’dan Cobi Benatoff haznedarlık görevini üstlenecek. Kudüs’te gerçekleşen WJC genel kurulunda, Hamas’a yönelik Gazze operasyonu sırasında İsrail karşıtı tutumlar, bu durumun dünya Yahudi toplumlarına yansımaları ve antisemitizmin gözle görülür bir şekilde ortaya çıkması konuları da gündemde yer aldı.

WJC Başkanı Ronald S. Lauder; “Bu toplantıyı burada düzenlemekle İsrail halkına tam desteğimizi verdiğimizi, İsrail Devleti’nin varlığını tehlikeye atan terör saldırılarına karşı yalnız olmadıklarını kanıtlamaya çalıştık” dedi. Genel asamblenin açılışında konuşan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Hamas’ın Gazze’den attığı binlerce rokete karşı İsrail’in kendini korumaya hakkı olduğunu belirterek; “Filistin halkının geleceği için yatırım yapacağına Hamas, ne yazık ki İsrail’e karşı savaşmak için silaha yatırım yapıyor” dedi.

Mumbai’deki terör saldırıları, Venezuella’daki durum WJC’nin gündeminde yer alan ve tartışılan konular oldu. İsrailli siyasetçilerden Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakan Yitzhak Herzog, Likud Partisi Lideri Binyamin Netanyahu ile Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat’ın WJC’in toplantılarında konuşmacı olarak yer aldıkları belirtildi. 27 Ocak Salı günü tüm delegeler Uluslararası Holokostu Anma Günü vesilesi ile Kudüs Yad Vaşem Holokost Müzesi’nde düzenlenen özel bir törene katıldılar. Merkezi New York’ta bulunan WJC, 1936 yılında Cenevre’de kuruldu. Yahudi dünyasının hükümetler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde diplomatik bir gücü olarak işlev görmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın