İngiltere Yahudileri’nden ateşkes çağrısı

İngiltere Yahudileri’nden ateşkes çağrısı

İngiltere Yahudi Cemaati ileri gelenlerinden bir grup İsrail Hükümeti’ne gönderdiği mesajda, bölgede uzun vadeli bir güvenlik ortamının ancak görüşmelerle sağlanabileceğini belirterek ateşkes çağrısında bulunduİngiltere Yahudi Cemaati ileri gelenlerinin İsrail Hükümeti’ne gönderdiği ve haftalık The Observer Gazetesi’nde yayınlanan mesajda, Gazze’de Hamas’a karşı yürütülen operasyonun aşırı uçları daha da güçlendireceği uyarısı yapıldı.

Kendilerini “İsrail’in dostları” olarak tanımlayan, her iki taraftan can kayıplarından derin üzüntü duyduklarını ifade eden, aralarında din adamları, üniversite profesörleri ve siyasetçilerin de bulunduğu 11 kişi imzaladıkları mesajda bu durumun “İsrail’e uluslararası desteği indirgeyeceği” endişesini dile getirdiler.

Hamas’ın İsrailli siviller üzerine roketler atmasını hoşgörü ile karşılanması imkansız bir “savaş suçu” olarak değerlendiren bu kişiler bölgede uzun vadeli bir güvenlik ortamının ancak karşılıklı görüşmelerle sağlanabileceğini vurguladılar.

Mesajda, “Uzun süreli askeri bir operasyonun İsrail’e güvenlik sağlamak yerine, aşırı uçları daha da güçlendireceği, bölgedeki dengeleri sarsabileceği, İsrail’de yaşayan bir milyon Arap halkı üzerinde gerginlik yaratacağı endişesini taşıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Sürekli bir ateşkes ve roket saldırılarının durması dileklerinde bulunan bu kişiler Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını istediler.

Ateşkes anlaşmasının sağlanmasından sonra uluslar arası kamuoyunun desteği ile İsrail sınırlarının güvenlik altına alınması ve Gazze’ye silah girişinin önlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

“Acil bir ateşkes sadece insani bir gereksinim değil, aynı zamanda İsrail halkının, Filistinlilerin ve bölge halkının gelecekteki güvenliği açısından stratejik önceliği olan bir konudur” cümlesinin de yer aldığı mesaj birçok Yahudi ileri geleninin imzasını taşıyor. Bu kişiler arasında İşçi Partisi eski milletvekili Jeremy Beecham, Reform Yahudi Hareketi Başkanı Rav Tony Bayfield, Holokostu Anma Günü düzenleyicilerinden Avukat Michael Mitzman da bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın