Acıları hala taze…

Dini ibadetlerini yerine getirmek üzere 15 Kasım 2003 sabahı Şişli Beth İsrael ve Neve Şalom Sinagogu’na giden Anna Rubinstein, Anette Rubinstein Talu, Avram Varol, Berta Özdoğan, İsrael Yoel Ülçer, Yona Romano eş zamanlı gerçekleştirilen terör saldırısında hayatlarını kaybetmişlerdi. Onlar ve aynı dakikalarda orada bulunan, yoldan geçen 19 kişi… Acıları hala taze…

Acıları hala taze…

15 Kasım 2003 tarihinde Şişli Beth İsrael ve Neve Şalom Sinagoglarına eş zamanlı gerçekleştirilen terör saldırılarında yaşamlarını yitiren Anna Rubinstein, Anette Rubinstein Talu, Avram Varol, Berta Özdoğan, İsrael Yoel Ülçer, Yona Romano anılarına 17 Kasım Pazartesi akşamı Neve Şalom Sinagogu’nda dini bir tören düzenlendi. Aynı yıl kliniğinde uğradığı saldırıda hayatını kaybeden Diş Doktoru Yasef Yahya için de dua edildi.

Anma duasına Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai, Konsolosluk yetkilileri, Cemaat Başkan Yardımcıları, Türk Musevi Cemaati müşavirleri, Bet-Din üyeleri, dernek kurum ve kuruluş başkanları, dindaşlar, Rubistein, Talu, Varol, Özdoğan, Ülçer ve Romano ailelerinin ve yakınlarının  acılarını paylaşmak üzere hazır bulundular.

Hazan Araşi David Sivi’nin Arvit duasını okumasının ardından Hahambaşı Rav Haleva’nın  ve ailelerin yaşamlarını yitirenlerin anısına mum yakmasıyla tören devam etti.

Başkan yardımcısı Robert Abudara: “15 Kasım 2003

Görünüşte sakin, aydınlık ve güneşli bir İstanbul sabahı....

Ancak ne yazık ki; bu dinginliğin ardında, karanlık ve nefret kendini göstermek için dakikalar sayıyordu...

Yüzyıllardır olduğu gibi, kutsal Şabat günü duasını bu güzel şehrin kanatları altında yerine getiren Türk Musevi Cemaati mensupları; neden olmadıkları, taraf olmadıkları, hak etmedikleri ve beklemedikleri insanlık dışı bir katliamla, 17 sene sonra tekrar yüz yüze geldi...

Üstelik aynı anda, iki farklı ibadethanede...

17 yıl önce olduğu gibi, sinagoglarımızda ve sokaklarımızdaki masum insanların hayatlarını kaybetmelerinin ardında yatan yüzlerce gerekçenin üstünde, tek bir neden vardır:

İnsanlığın kendi hemcinslerine karşı duyduğu nefret. 

(…) Adına terör denilen bu karanlık, öyle bir karanlık ki; sadece hedeflediği inanç grubuna değil, yüzyıllardır beraber yaşayan ve beraber üzülüp, beraber gülen tüm insanlara, acı, yıkım ve gözyaşı getirdi.....

(…)15 Kasım günü bu kutsal mekana ve Şişli Beth İsrael Sinagoglarımıza, sokaklarına yapılan menfur saldırılarda dostlarımızı, komşularımızı ve sinagoglarımızda dindaşlarımız huzur içerisinde dua edebilmeleri için hayatları pahasına bizleri korumaya çalışan güvenlik görevlilerimizi kaybettik.

Cemaatimiz 15 Kasım'da her nesilden kayıp verdi.

 Berta Özdoğan’ın karnındaki doğmamış çocuğumuzu kaybettik.

O gün zeki, çok yetenekli, olağanüstü derecede cana yakın, canımız, yavrumuz Annette Rubinştayn Talu'yu kaybettik.

Bizler o gün bir kahramanı, çalışkan, dürüst, yaşıtlarına örnek, lider ruhlu, genç bir kardeşimizi  Yoel Ülçer Kohen'i kaybettik.

Kendilerini tanıyan herkesin çok sevdikleri aralarındaki sevgiye saygı duydukları Berta ve Ahmet Özdoğan'ı kaybettik.

Bizler 15 Kasım'da iyi bir aile babası, muhafazakar, dindar, mütevazi bir cemaat insanı Avraam Beto Varol'u kaybettik.

Bizler 15 Kasım'da iki genç delikanlı babası, uluslararası ticaret yapan, şirketlerde yöneticilik yapan, yaşam sevinci dolu Yona Romano'yu kaybettik.

O gün kendi adını taşıyan torunu ile  Şabat ritüelini icra edebilmek için Şişli Sinagoguna gelen   Anna Rubinştayn'ı kaybettik.

Ancak yüzyıllardır barış içinde yaşadığımız ve yaşayacağımıza inandığımız, gelenek ve göreneklerimizi huzur içerisinde gelecek nesillere de aktarma ümidimizi  hiç kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz.

Şunun bilincindeyiz, ateş düştüğü yeri yakar. Sevgili aileler kayıplarımızın önünde saygı ile eğiliyor ve bir kez daha yüce Tanrı'dan rahmet diliyorum. Sizleri teselli, edebilecek sözlerin bulunamayacağına inanıyorum” sözleriyle hem duygularını dile getirdi, hem de ailelerin acısını bir kez daha paylaşmak için gelenlere sözcülük etti.

Bet- Din üyelerinin okudukları duaların ardından Hahambaşı Rav Haleva, Kadiş ve Hazan David Sivi El Male Rahamim’i okumasıyla anma töreni sonlandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın