San Francisco’da yeni bir Yahudi müzesi

Geçtiğimiz hafta pazar günü açılışı yapılan San Francisco Yahudi Müzesi, geçmişin karanlığına değil, iyimser bir geleceğe ışık tutuyor

San Francisco’da yeni bir Yahudi müzesi

San Francisco’da açılan Çağdaş Yahudi Müzesi, Holokost’la ilgili belgeleri, Yahudi sanat eserleri ve dini simgeleri, Diaspora’daki nesillerin geçmişini yansıtan sürekli sergileri içermiyor. Bu müze, Yahudi toplumlarının kimliklerinin yeni yollarla ifade edildiği bir mekan…

Müze Müdürü Connie Wolf; “Burası yaşamın müzesi” demekte. Müze binasının mimari projesi ünlü mimar Daniel Libeskind tarafından tasarlandı. Bina, “yaşam” sözcüğünün Yidiş lisanındaki karşılığında yer alan iki harfi birleştiren bir tasarıma sahip. Müzenin turuncu ve pembeye boyanmış bir bölümünde çocuklar, Shrek’in yaratıcısı Yahudi karikatürist William Steig hakkında bilgi edinebiliyorlar.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi anıtının mimarı olan Daniel Libeskind, “Bu müze Avrupa tarihinin gölgesinde yer almayacak,  birbirine kenetlenmiş durumda iyimserlik ve Amerika’yı yansıtacak” demekte.

San Francisco Üniversitesi’nde Yahudilik Eğitimi profesörü olan Marc Dollinger, bu kentin Levi Strauss ve Wells Fargo Bank’ın kurucuları gibi Yahudi öncüler tarafından kurulduğunu, öncülerin hiçbir zaman antisemitizmle karşılaşmadıklarını belirtiyor. Günümüzde San Francisco, New York ve Los Angeles’ten sonra ABD’nin en yoğun Yahudi nüfusuna sahip kenti konumunda. Ancak burada karışık evliliklerin oranı % 90’a ulaşmış durumda. Bu gerçek, sergilerinde çoğulcu bir yaklaşım gösteren yeni müzede de yansıtılmakta. Örneğin, müzenin bir bölümünde Yahudi olmayan iki sanatçının Tevrat’ın yaratılış bölümünden esinlenerek yaptıkları eserler sergileniyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın