“Anma Treni”, son hedefi Auschwitz’e vardı

İçinde Naziler tarafından katledilmiş binlerce çocuk anısına düzenlenmiş bir sergi içeren “Anma Treni”, geçtiğimiz Kasım ayından beri dolaştığı Almanya istasyonlarından son olan hedefi ölüm kampı Auschwitz’e vardı

“Anma Treni”, son hedefi Auschwitz’e vardı

Kasım ayından beri Almanya’nın tüm tren istasyonlarında duran “Anma Treni” bugüne dek binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. İçinde Naziler tarafından katledilmiş binlerce çocuk anısına düzenlenmiş bir sergi içeren tren 8 Mayıs Perşembe günü son hedefi Polonya’daki ölüm kampı Auschwitz’e, bugünkü adı ile Oswiecim kentine vardı.

Bu etkinliğin düzenleyicilerinden Hans Minow; “Gerçeklerle karşı karşıya kalmak bizler için pek kolay değil; çünkü biz kurban değil, katillerin çocuklarıyız. Ailelerimiz fiilen katiller arasında yer almadılarsa da, bu katliamı durdurmak için hiçbir şey yapmadılar” demekte.

Almanya’dan yüzlerce genç, son durağına varana dek “Anma Treni”ne eşlik ettiler. Almanya tren işletmeciliği Deutsch Bahn, trenin Berlin merkez istasyonunda durmasına izin vermemiş, bu nedenle eleştirilere hedef olmuştu. Bu nedenle sergi/tren bir zamanlar Doğu Berlin’in merkez istasyonu Ostbahnhof’ta durmak zorunda kalmıştı. Deutsch Bahn, Almanya’nın Nazi döneminde milyonlarca Yahudiyi ölüme taşıyan tren seferlerini düzenlemiş olmanın tarihi sorumluluğunu üstlenmiş bir kuruluş.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın