Juan Gelman’a İspanya’dan edebiyat ödülü

Ülkesindeki askeri dikta rejiminden mağdur olan Arjantinli Yahudi şair Juan Gelman, İspanya’nın en önemli edebiyat ödülü Cervantes Ödülü’ne layık görüldü

Juan Gelman’a İspanya’dan edebiyat ödülü

İspanya Kralı Juan Carlos, geçtiğimiz çarşamba günü Don Quixote’un yazarı Miguel de Cervantes Saavedra’nın doğum yeri olan Alcala De Henares’deki üniversitede düzenlenen bir törende, Arjantinli Yahudi şair Juan Gelman’a ödülün simgesi olan madalyayı taktı. Rus göçmeni Yahudi bir ailenin çocuğu olan 77 yaşındaki Juan Gelman, Montoneros adlı solcu bir gerilla grubunda yer alarak Arjantin’de 1970–1980 yılları arasında süregelen cunta yönetimine karşı savaşmıştı.

1988’e dek Avrupa’da yaşayan Gelman, Arjantin’e döndükten sonra Buenos Aires’te yayınlanan Pagina 12 gazetesinde çalışmaya başladı.

Cervantes Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmada; “Ben birkaç kez öldüm. Her arkadaşımın veya dostumun öldürüldüğü haberini aldığımda daha fazla yıkıldım.

Juan Gelman’ın elli yıllık yazarlık kariyeri süresince verdiği eserler, Yahudi mirasını, aile kavramını ve politik bir eylemci olarak deneyimlerini yansıtır.

1976 yılında, Arjantin’deki dikta rejimi sırasında Gelman’ın oğlu Marcelo ve gelini Maria Claudia kaçırılarak öldürüldüler. Ülkelerindeki askeri rejim süresince iz bırakmadan yok edilen kişiler arasında yer aldılar.

Juan Gelman, bu çiftin çocuğu olan kız torununun izini bulmak için yıllarını harcadı ve onu Uruguay yakınında evlatlık verildiği bir ailenin evinde buldu.

O dönemde Arjantin’de siyasi muhaliflerin bebeklerinin ailelerinden zorla alınarak evlat verilmeleri çok yaygın bir olguydu. Juan Gelman torunu Macarena’yı 2000 yılında buldu. Macarena, ünlü şairin büyükbabası olduğunu öğrenince Gelman soyadını aldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın