Varşova Gettosu’nun sınırları belirleniyor

Varşova Gettosu’nun bulunduğu mekan günümüzde kent merkezine dönüşmüş durumda. Varşova Belediyesi Getto’nun sınırlarını belirlemek üzere bir proje başlattı

Varşova Gettosu’nun sınırları belirleniyor

65 yıl önce yarım milyon Yahudi’nin kapatıldığı ve ölüm kamplarına gönderilene dek acı, yokluk ve sefalet içinde yaşadıkları Varşova Gettosu günümüzde başkentin merkezinde yer alıyor. Varşova halkı veya kente gelen turistler, bir zamanlar bu mekanda yazgıları ölüm olan yüz binlerin kapatıldığı bir gettonun bulunduğunu algılamakta güçlük çekmekteydi.

Varşova Belediyesi’nin aldığı bir kararla bu durum artık değişiyor. Gettonun bulunduğu alanın sınırları şehir merkezinde çizilecek kırmızı bir hatla belirlenecek.

1940 yılının Ekim ayından yıkılışına dek Varşova Gettosu’nda 460 bin Yahudi’den sadece 60 bini hayatta kaldı. Gettodaki Yahudilerin 300 bini 1942 yılı yazında Treblinka’ya gönderildi. 100 bini açlık ve hastalıklardan, bir kısmı da 1943’de getto ayaklanması sırasında yaşamlarını yitirdiler.

Gettonun 20 km’yi bulan sınırının kırmızı hatla belirlenmesi çok güç olduğundan, bu hatlar belirli noktalarda yer alacak. Çevredeki bazı binalara gettonun tarihi hakkında açıklamalar içeren bilgilendirme tabelaları yerleştirilecek. Varşova Belediyesi, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’in Nisan ayında kenti ziyaretine dek bu projeyi tamamlamayı hedefliyor. Peres, Varşova Gettosu ayaklanmasının 65. yılı vesilesi ile kenti ziyaret edecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın