Yahudi Dünyasından

Yahudi Dünyasından

Harry Potter gözlüklerini bağışladı

Harry Potter filmlerinin başrol oyuncusu Daniel Radcliffe, küçüklüğünde taktığı ilk gözlüğü Holokost temalı bir sanat sergisine bağışladı

Holokost konulu sergi 21 Ocak’ta Liverpool’da açılacak. İngiltere’nin kuzey batısında yer alan bu liman kenti Auschwitz’in kurtarıldığı tarih olan 27 Ocak’ta Holokost’u Anma Günü’ne ev sahipliği yapacak. Konferanslar, sergiler ve müzik dinletileri ile Nazi vahşeti ve yakın tarihteki soykırımların anılacağı etkinliklere Müslüman dini liderleri de katılacak. Bugün on sekiz yaşında ve Yahudi bir annenin çocuğu olan Harry Potter filmlerinin başrol oyuncusu Daniel Radcliffe, altı yaşındayken taktığı gri metal çerçeveli ilk gözlüklerini Holokost temalı sergiye bağışladı. Sergiye eski gözlüklerini bağışlayanlar arasında İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, John Lennon’un eşi Yoko Ono da var.

Sergiyi düzenleyenler 110 bin çift gözlük toplamayı başardılar. Yerleştirilecek aynalar sayesinde gözlük sayısının 330 bin adet olduğu izleniminin yaratılması hedefleniyor. Bu rakam Holokost sırasında İngiltere’de yaşayan Yahudilerin sayısını yansıtacak.v

Wiesenthal Merkezi’nden BM’ye çağrı

Simon Wiesenthal Merkezi, BM’den bombalı intihar saldırılarına karşı resmi olarak cephe almasını istedi

Pakistan Muhalefet Lideri Benazir Butto’nun bombalı bir saldırı sonucunda öldürülmesinin ardından, bir Yahudi insan hakları kuruluşunun New York Times’da yayınlanan tam sayfalık ilanında BM’den intihar saldırılarına karşı cephe almasını istedi.

Merkezi Los Angeles’te bulunan Simon Wiesenthal Merkezi, Benazir Butto’nun fotoğrafını kullandığı ilanda “İntihar Terörü” ifadesini kullandı ve BM’ye bu konuda özel bir celse düzenlemesi çağrısında bulundu.

“Bombalı intihar saldırılarını uluslararası kamuoyunun gündemine getirmediğimiz sürece bu şiddetli kanser hepimizi yutacak” ifadesi kullanıldı.

International Herald Tribune’de de yer alan ilanda Wiesenthal Merkezi, BM’nin intihar saldırılarını “insanlığa karşı işlenmiş suçlar olarak” ilan etmesini istedi. Merkezin başkanı ve kurucularından Rav Marvin Hier, günümüzde önlem alınmadığı takdirde, 30 veya 40 yıl sonra “Bugün biyolojik intihar saldırısında 100 bin kişi öldü” türünden haberlere sık sık rastlanacağını ifade etti.

Rav Hier ayrıca, BM’nin AIDS konusunda yaptığı gibi bombalı intihar saldırıları konusunda özel bir celse düzenlemesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı, Holokost Müzesi’ndeydi

İsrail ziyaretinin son gününde Yad Vaşem Holokost Müzesi’ni gezen ABD Başkanı George W. Bush’un gözlerinin sık sık sulandığı gözlemlendi

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı George W. Bush’un Yad Vaşem Müzesi ziyaretinde kendisine İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert, Müze Başkanı Avner Shalev ve Müze Konsey Başkanı Tommy Lapid eşlik etti. Müzenin “Hall of Remembrance” salonunda, altında ölüm kamplarından kurbanların küllerinin bulunduğu taş zeminin üzerindeki sürekli yanan ateşin yanına bir çelenk bırakan ABD Başkanı Bush, dünyadaki birçok insanın Yad Vaşem’i ziyaret etmesini umduğunu söyledi.

Bush bu müzenin kötülüğün var olduğunun bir kanıtı olduğunu ve kötülüğe karşı direnişe bir çağrı niteliğini taşıdığını söyledi. “Burada bulunmak benim için bir onur ve etkileyici bir deneyim” dedi. Başında siyah bir kippa ile müzeyi dolaşan ABD Başkanı, “Hall of Remembrance”da kızlar korosunun Macaristan’da Gestapo tarafından öldürülen Yahudi bir kadın tarafından yazılmış “Walk to Caesarea” şiirini seslendirmesinden sonra, altı milyon Yahudi anısına saygı duruşunda bulundu.

Kantor Asher Hainowitz’in ölülerin arkasından söylenen Yahudi duası “El Maleh Rachamim”i okuması sırasında Başkan Bush’un gözlerinin sulandığı gözlemlendi. ABD Başkanı Holokost’ta öldürülen bir buçuk milyon Yahudi çocuğun anısına yapılan müzenin “Children’s Memorial” bölümünü de gezdi.

Yad Vaşem’de Uluslararası Gençlik Kongresi

27 Ocak tarihinin BM tarafından Uluslararası Holokostu Anma Günü olarak ilan edilmesi vesilesi ile Yad Vaşem Müzesi’nde düzenlenen kongreye 60 ülkeden 100 genç katılacak

Kudüs’teki Yad Vaşem Holokost Müzesi’nde gerçekleşecek gençliğe yönelik kongre UNESCO ve BM’nin işbirliği ile düzenlendi. 27- 29 Ocak tarihleri arasında yer alacak etkinlikte 17- 19 yaşları arasındaki Yahudi, Hıristiyan, Müslüman ve Budist gençler müzede Holokost kurtulanları ile görüşme ve uzman kişilerle tarihi, etnik, felsefi konularda tartışma olanağını bulacaklar.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen gençler Holokost konusundaki bilgilerini arttırarak, tarihteki bu vahşetin 21.yy’da yeni nesillere aktarılması hakkında fikir yürütecekler. Gençlere yönelik bu kongreye Devlet Başkanı Şimon Peres, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Eğitim Bakanı Yuli Tamir de konuşmacı olarak katılacaklar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın