11. mum Bat-Mitzvasi`ni kutlayamayan kizlar adina

Geçtiğimiz Pazar günü Neve Şalom Kültür Merkezi’nde düzenlenen  bir törenle Bat- Mitzva yaşına gelen 43 kız çocuğu ailelerinin ve konuklarının huzurunda genç kızlığa  adım attılar.
Görülmeye değer bir manzara ile karşılaştık. Kızlar beyaz elbiseleri ve başlarındaki çiçeklerle birer prensese benziyorlardı. Görüntü hani o eski zamanlarda  aristokratların, kızlarını cemaate tanıtma partisi gibiydi… Bir çoğunun saçları belki de ilk kez yapılmıştı…sarışını, esmeri, kumralı…  Kızlar  kadar aileleri de heyecanlı, bir o kadar da gururluydular.
Gün “Anneler Günü”ydü ve geleceğin anneleri olağanca güzellikleriyle karşımızdaydılar…
Günü organize edenler, her türlü ayrıntıya büyük özen göstermişlerdi; genç kızların babaları ve erkek kardeşleri pembe kravatlar takmışlar, anneler ise gün için özel hazırlanan örtüler yerine giysilerine uygun şapkalarını tercih etmişlerdi.
Konuşmalar yapıldı, şarkılar söylendi…
Bir duygu yoğunluğu vardı tüm salonda… Kızların bulunduğu platformun hemen yanında bir fotoğraf vardı; Annette Rubistein Talu’nun…
Küçük Annette, Kasım 2003 saldırısında anneannesi ile sinagoga giderken gerçekleşen saldırıda yaşamını kaybetmişti.
Yaşasaydı o da bu kızların arasında olacaktı….
Geleneksel Bat-Mitzva mumları, güzelliğe, iyiliğe, geleceğe, barış dolu bir dünyaya, sondan bir önceki 11. mum Bat- Mitzvasını kutlayamayan kızlar adına yakıldı…
Holokost’ta ve terör saldırılarının kurbanları adına…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın