Yasef Yahya`yi anacağiz

Zaman zamam hüzün dolu bir sesle bir anne  arar beni. Titrektir sesi, kaybetmişliğin, yitirmişliğin duygusallığını barındırır: “Şu tarihte, şurada Yasef’i anacağız. Bilirim gelmek istersin, diye haber vermek istedim.” veya “seninle bir şeyler konuşmak istiyorum” der.
Bir sabah -hayatta kalan yegane oğlu-  muayenesinde teröristlerce yaşam hakkı elinden alınan, çocukları öksüz bırakılan Diş Doktoru Yasef Yahya’nın annesi Roza Yahya’dır o titrek sesin sahibi.
 Bu hafta başı  yine aradı ve “haftaya Yasef’i anacağız, gelir misin?”dedi.
Yasef’i tanımasam da elbette orada olacağım, sadece haber için değil…÷

Hasköy’de yollar düzgün…

Yaz başında yer verdiğimiz Hevra Kadişa konulu söyleşimiz sırasında, Neve Şalom Vakfı Genel Müdürü   Mimar Yusuf Kohen, mezarlıklardaki  yapılanmalar   hakkında epey bilgi aktarmıştı.
Hayat bu,   kaçınılmaz gerçekler var… Geçenlerde Yusuf Kohen ile bir duada mezarlıkta rastlaştık tekrar… Kohen,  Hasköy Mezarlığı’nda parselleme çalışmalarının tamamlandığını, yolların da ziyaretçilerin rahatlıkla geçebilecekleri şekilde yapıldığını açıklandı. Ancak bu çalışmalar sırasında bir zamanlar gömülerin gelişi güzel yapılmış olmasından mezarların geçit vermediğini,  bu nedenle  araçların geçerken bazı taşlara zarar verdiklerini de belirtti.
Kohen, taşları zarar gören mezar sahibi ailelerin telaşlanmamalarını ve bunları Hevra Kadişa’nın  onaracağının da altını çizdi…
Bilginize…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın