“Off the record” Harry Ojalvo

Bu kez de  geleneğimi bozmuyor ve  bu köşede,  6. sayfamızda röportajına yer verdiğimiz Harry Ojalvo ile görüşmemizin  sayfaya yansıyamayan yanlarından  bahsediyorum.
Harry Bey ile ofisinin bulunduğu Profilo’da buluştuk. Öncelikle Profilo bünyesindeki, Osmanlı ve Türk Yahudilerinin  geçmişlerini belge fotoğraflarla aktaran  müzecik hakkında bilgim olmadığını söylediğimde, önce orayı gezdirmeyi uygun gördü. Harry Ojalvo kendi emeğiyle oluşturduğu müzeyi gezdirirken, her bir resmin, her bir belgenin önünde durarak hakkında bilgi vermeyi ihmal etmedi. Yurt dışından müzeye gelen konukların, burada zamanın farkına varmadan saatlerini geçirdiklerini de belirtti. Bir fırsatını bulduğunuzda gezip görmenizde yarar görüyorum. Bu arada Harry Bey size anlatacaktır ama  Diş Hekimi Seyfi İşman tarafından yapılan ve tarihi aktaran ipek batik seriye de dikkatinizi çekerim…
Birlikte yemek yerken, sohbetimizden büyük keyif aldım. Burgaz Ada’dan aşina olduğum Harry Ojalvo’yu daha yakından tanıdım ve hayat görüşleri hakkında bilgi sahibi oldum.
Ojalvo’yu tanıyanlar onun muhalif bir kişiliğe sahip olduğunu bilirler. Ancak bence bu muhalifliği  genç yaştan kendisine aşılanan tarih sevgisinden ve yaklaşık her konuda bir fikri olmasından kaynaklanıyor. Yaşadıkları ve aktardıkları neredeyse bir ömür kapsamış…
Harry Ojalvo’nun ofis masası yoğunluğu yansıtırcasına kalabalık ve karışık. Ancak o karışıklık, kendi  içinde mutlak bir düzen taşıyordur. Yoksa bana hediye ettiği bunca kitabı derlemekte zorlanırdı. Yurtiçinden ve yurt dışından kendisine verilen teşekkür plaketleri için bir bölüm de ayırmış. Aynı  bölümde, hayatın hediyesi, sevdiklerinin fotoğraflarına yer vermiş. Günlük hayatında yansıttığı sert görünümünün ardında, Ojalvo’nun çocuksu ve insancıl yüzüne de şahit oldum. Ofisinin küçük balkonuna konuşlanan güvercin ve serçeler onun günlük ziyaretçileri. Harry Bey, bir yandan benimle sohbet ederken, bir yandan güvercinler için ayrı, serçeler için ayrı kaplara farklı cins yem koyuyordu. O da keyifliydi, kuşlar da….
Ojalvo’nun şiir kitapları, hayatını anlattığı ve bir belgesel niteliği taşıyan "M.S. 1186’dan Bu Yana Bir Yahudi Serüveni" adlı kitabı  yanı sıra geçmişimize ışık tutacak 500 Yıl Vakfı adına çıkarttığı "500. Yıl Vakfı Sergisi", "Osmanlı Padişahları ve Musevi Tebaaları" kitaplarını özellikle tarih meraklılarına salık veririm.


Derler ki,

Kimin haklı olduğuyla zaman yitireceğine, neyin doğru olduğuyla ilgilen.


 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın