Opera şarkıcısı, Siyahi Amerikan müziği ile Yiddiş melodileri birleştiriyor

Anthony Mordechai Tzvi Russel, dünya çapında Yidddiş şarkıları seslendirmesi ile ünlü bir opera eski şarkıcısı. Mordechai, 2017’de Aşkenaz Yahudileri dünyasının ‘American Idol yarışması’ sayılan yarışmayı da kazanmıştı.

Opera şarkıcısı, Siyahi Amerikan müziği ile Yiddiş melodileri birleştiriyor

Ancak sanatçı son zamanlarda hiç bir araya gelmeyecek gibi görünen, müziğin iki farklı kültürünü bir araya getiren performanslar sergiliyor.

Russel, Yiddiş güftesi ile bilinen  Yahudi Klezmer müziğini dünyanın diğer bir  kültür ucundaki Siyahi Amerikan müziği ile bir araya getirdi. 37 Yaşındaki siyahi Amerikalı ve Yahudi  sanatçı şöyle konuşuyor: “Bu konuda ( İki müzik türünü birleştirmek için ) çok direndim başta. Eğer siyahi derimi müzik ile ifade edeceksem bu benim ortaya koyduğum şartlarda olmalıydı.”

Son yapılan Convergence adlı albüm geleneksel Yiddiş Yahudi melodileri  ile Afrika kökenli Siyahi Amerikan geleneksel müziğini birleştiriyor. Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan albüm Russel ile klezmer melodilerinin ünlü orkestrası Veretki Pass’ın ortak çalışmalarından oluşuyor.

Russel ilk bakışta birbirinden çok uzak görünen iki müzik kültürünün bestelerindeki ortak bir yöne de dikkat çekiyor. Her iki müziğin notaları da çok sesli olarak ve oktav başına beş nota gelecek şekilde bestelenmiş.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın