İngiliz Muhalefet Lideri Münih katliamı teröristlerinin mezarlarına çelenk bırakmış

İngiliz İşçi Partisi’nin tartışmalı lideri Jeremy Corbyn, tarihe Münih Katliamı olarak geçen saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin mezarlarındaki görüntülerinin çıkmasıyla, yeniden ‘antisemit’ suçlamalarının ortasında kaldı.

İngiliz Muhalefet Lideri  Münih katliamı teröristlerinin mezarlarına çelenk bırakmış

İngiliz Daily Mail,  Corbyn’in 2014 yılında Tunus’ta Münih Katliamını yapan Filistinli teröristlerin mezarlarına çelenk koyduğunu haber yaptı.

Ancak gazetenin fotoğraflı  haberini Corbyn yalanladı. Corbyn söz konusu resmin 2014 yılında Tunus’ta bir mezar ziyareti ve dua sonrasında çekildiğini kabul etti. Ancak Corbyn,  ziyaret ettiği mezarların, 1985’te İsrail bombardımanı sonucu Tunus’ta Filistin Kampında  ölen 47 Filistinlinin olduğunu iddia etti.

Sun Gazetesi ise haberinde, her şeyin fotoğraflarda  açıkça görüldüğünü, Corbyn’in  Kara Eylül Operasyonunu yapan teröristlerin mezarlarının bulunduğu yerin sadece birkaç metre ötesinde elinde bir çelenkle yer aldığını belirtiyor.

Buna ek olarak Tunus’ta bulunan Filistin temsilciliğinin Facebook’ta paylaştığı fotoğraflarda, Corbyn,  mezarlığın 1972 katliamını yapan ekibin lideri Salah Halaf’a adanan özel bölümünde ayakta poz veriyor.  1972 yılında Münih Olimpiyatlarını basan Filistin Kurtuluş Örgütü teröristleri 11 İsrailli atleti katletmişti.

Haber üzerine basına bir açıklama yapan İşçi Partisi’nin  İsrail’in Dostları Grubu Başkanı Jennifer Gerber, Corbyn’in bu hareketini ‘inanması güç ve utanç verici olarak’ yorumladı.  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da olay ile ilgili  yaptığı açıklamada, İngiliz siyasetinin hem sağ hem de sol görüşlü politikacılarına çağrıda bulunarak Corbyn’in kınanmasını istedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın