Yom Kipur günü Avrupa Birliği toplantısı

Avusturya’da yapılacak Avrupa Birliği Liderleri toplantısının ilk gününün Yahudiliğin en kutsal oruç günü Yom Kipur’a denk gelmesi bazı Yahudi liderleri endişelendirdi.

Yom Kipur günü Avrupa Birliği toplantısı

Bazı Avrupalı Yahudi liderler bunu bir ilgisizlik olarak değerlendirirken, bazıları bilerek yapılmış olabileceğini belirtti.

Aslında AB zirvesinin tarihi 20 Eylül olarak belirlendi ve bu Yahudiliğin en kutsal oruç günü Yom Kipur’dan bir gün sonraya tekabül ediyor, ancak bazı faaliyet ve seminerler bir gün önceden başlıyor.  AB ülkelerinin başbakan, cumhurbaşkanı ve yüksek rütbeli yetkililerinin katılacağı  toplantı, Avusturya’nın Salzburg şehrinde yapılacak. Toplantının resmi olmayan bir nitelikte olduğu belirtildi.  Avusturya Cumhurbaşkanlığı ofisi  toplantının 20 Eylül’de yapılması ve Yom Kipur’un bir gün sonrasına gelmesi ile ilgili olarak şunları belirtti: “Bazen 28 AB üyesi ülkenin  tüm  liderlerine  uygun olacak bir gün bulmak takdir edersiniz ki zor olabiliyor.  Bu sene bu zor tarihi 20 Eylül olarak seçtik ve bu tarih Yom Kipur’un bir gün sonrasına gelmekte”.

Avrupa Birliği Parlamentosunun Macaristan temsilcisi olan Yahudi asıllı Peter Niedermüller ise,  toplantı tarihinin  Yom Kipur’a bu kadar yakın seçilmesini, birliğin bir Hıristiyan grubu olduğunu belirten bir gizli ima olduğunu iddia etti.  Niedermüller Avusturya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Heinz Christian’ın da aşırı  sağcı Özgürlük Partisi üyesi olduğunu belirtti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın