Compass doganbaruh

Gal Gadot dahi Yahudi kadını canlandıracak

Gal Gadot, aktrist ve mucit Hedy Lamarr’ın hayatını canlandıracak.

Gal Gadot dahi Yahudi kadını canlandıracak

Wonder Woman çizgi roman karakterini beyaz perdeye taşıyan İsrailli Hollywood yıldızı Gal Gadot, yakında sinema tarihinin ünlü kadın yıldızı Hedy Lamarr’ın hayatını konu olan bir filme imza atacak.

Gal Gadot filmde Lamarr karakterini canlandırmanın dışında kocası Yaron Versano ile birlikte yapımcı olarak da görev alacak.  Dünyada uzun metrajlı bir filmde ilk olarak çıplak görünmesi ile dikkat çeken Yahudi asıllı Avusturyalı aktrist Lamarr, aynı zamanda elektronik konusunda da  deha bir mucitti.

Lamarr, 2. Dünya Savaşı yıllarında, geniş spektrumlu taşıyıcı dalga modülasyonu tekniğini geliştirerek deniz savaşlarında radyo kontrollü torpidoların etkinliğini arttıran bir yöntem icat etmişti.  O yıllarda ABD ordusunun önemini göremediği teknik, daha sonra birçok elektronik haberleşme sisteminin temel prensibi oldu.  Bugün kablosuz internet bağlantısı Wi-Fi’den cep telefonu sinyallerine kadar birçok alanda geniş spektrumlu taşıyıcı dalga tekniği  haberleşme için kullanılmakta.

Ancak aktrist magazin dünyası  tarafından en çok ‘Algiers’ (1938), ‘Boom Town’ (1940), ‘I Take This Woman’ (1940), ‘Come Live With Me’ (1941) ve  ‘Samson and Delilah’ (1949) filmleri ile tanınmakta. 

Amerikan PBS yayın kuruluşu geçtiğimiz mayıs ayında ‘Bomba Kadın: Hedy Lamarr’ın Hikayesi’ adı altında ünlü yıldızın hayatını anlatan bir belgeseli yayınlamıştı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın