Compass doganbaruh

Trump: “Putin İsrail’in dostu”

Helsinki’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Donald Trump, dün gece basına yaptığı açıklamada, Putin’in İsrail’in dostu, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da hayranı olduğunu belirtti.

Trump: “Putin İsrail’in dostu”

Gerek İsrail,  gerek dünya ticareti, nükleer silahlanma gibi konularda ayrıntılara girmekten kaçınan Başkan Trump, Fox News kanalına Putin’in İsrail’in büyük destekçisi olduğunu ifade etti.

Putin de basına yaptığı açıklamada Trump  ile baş başa yaptıkları konuşmada, İsrail’in güvenliğinin hem Rusya’nın hem de ABD’nin çıkarına olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını, zamanlarının büyük bir kısmını bu konuya ayırdıklarını söyledi.

Trump- Putin ile görüşmesinde önemli bir gündem maddesinin de Suriye’deki İran askeri varlığı ve sınırdaki Golan Tepeleri’nin durumu olduğu tahmin ediliyor.

İsrail Başbakanlığı da iki dünya liderinin bir araya gelmesi sonrası yaptığı yazılı açıklamada ABD’nin tarihte hiç olmadığı kadar İsrail’e yakın olmasını övdü ve Rusya’nın da güvenlik konusunda İsrail’e olan desteği için teşekkür etti.

İsrail,  Golan ve Sınır güvenliği konusunda 1974 yılında Suriye ile İsrail arasında yapılan  Kuvvetlerin Ayrılması Anlaşmasının geçerli olmasını talep ediyor.  Rusya Devlet Başkanı Putin de söz konusu anlaşmayı kabul ettiğini telaffuz etmişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın