Eli Cohen’in saati İsrail’e döndü

İsrail, ünlü Mossad ajanı Eli Cohen’in Suriye’de öldürülmesinden yarım asır sonra İsrail gizli servisinin Cohen’in saatini aldıklarını açıkladı. Eylül ayına kadar sergilenecek olan saat, sonra Cohen’in ailesine teslim edilecek.

Eli Cohen’in saati İsrail’e döndü

Mossad ünlü casus Eli Cohen’in saatini İsrail’e getirdi

İsrail Başbakanlık Ofisi, ünlü Mossad ajanı Eli Cohen’in Suriye’de öldürülmesinden yarım asır sonra İsrail gizli servisinin Cohen’in saatini aldıklarını açıkladı.

Mossad Başkanı Yossi Cohen birkaç hafta önce Eli Cohen’in ölüm yıldönümünde yapılan törende casusun Suriye’de operasyonları sırasında kullandığı saati aileye verdiğini belirtti. Saat ailenin izniyle eylül ayındaki Roş Aşana Bayramına kadar Mossad genel merkezinde sergilenecek.

Saat Mayıs 1965’te Eli Cohen’in öldürülmesinden bu yana Suriye’deydi. Yapılan detaylı araştırmalar sonunda söz konusu saatin gerçekten Eli Cohen’in saati olduğu anlaşıldı. Cohen’in kızı Sophie Ben Dor, saatin Suriye’de internet üzerinden açık arttırmaya çıkarıldığını ve bir Mossad ajanının Suriye’ye giderek saati aldığını belirtti.

Eli Cohen’in İsrail’in 1967’deki Altı Gün Savaşının kazanılmasında büyük rolü olmuştu. Suriye askeri yapılanmalarının etrafına okaliptüs ağaçları dikilmesi fikrini Suriye’ye veren Cohen sayesinde, İsrail kolaylıkla hedefleri belirleyebildi. Cohen yıllarca sürgünden sonra ülkesine dönen milliyetçi ve yardımsever bir Suriyeli gibi

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın