Compass doganbaruh

Web´den Seçmeler

• Suriye hava sahasının Rus kontrolünde oluşu, İsrail’in Ruslarla devamlı irtibatta kalmasını da bir mecburiyet haline getirmiştir. Söz konusu Güney Suriye’de ve geniş ölçekte Suriye’deki Hizbullah/İran faaliyetlerini sınırlandırabilmek için İsrail’in Suriye hava sahasını kullanabilmesi elzemdir. Hava üstünlüğünü kaybetmiş bir İsrail’in karasal sınırlarını koruması da oldukça maliyetli olacaktır. Ceyhun Çiçekçi - Karar

 • TRAVMA DEDİĞİM DE 6-7 EYLÜL OLAYLARI. SENE 1955; BİNDİRİLMİŞ KITALAR, BEYOĞLU’NU YAĞMALIYORLAR, BAŞ HEDEF RUMLAR, AMA RUMU YAHUDİYİ AYIRAMIYORLAR Kİ

Bazen kuşaklar arası bir gezinti gibidir İstiklal caddesinde yürüyüşlerim. Markiz’de bir pasta, Lebon’da limonata, “voulez-vous dancer avec moi?”.. Aşağı yukarı böyle tanışmışlar, aileleriyle Asmalı Mescit’te oturan annem ve Kumbaracı Yokuşunda yaşayan babam. Travma sonrası kalanlardan... Travma dediğim de 6-7 Eylül olayları. Sene 1955; bindirilmiş kıtalar, Beyoğlu’nu yağmalıyorlar, baş hedef Rumlar, ama Rumu Yahudiyi ayıramıyorlar ki; cadde boyunca açılmış top top kumaşlar, en iyi İngiliz kumaşı, “Dormeuille” falan bakmadan, plaçka…

Annem babasını genç yaşta kaybetmiş, dayım koruyup kolluyor aileyi, bir de komşular, evin önünden güç bela uzaklaştırılan kalabalığa karışıyor dayım, en iyisi tehlike atlatılana dek onlardanmış gibi davranmak. Halam da az ötedeki “Çitiro Han”da otururmuş, Şişhaneye doğru. 90’ların sonuna yakın oraya taşınacağımı söylediğimde pek hoş karşılamadı ailem. Taşındım yine de. Perküsyoncuyum ya, orası da iş hanı, gece boşalıyor yani ve çalabiliyorum gönlümce.. Köşedeki yaşlı bakkal o kriz günlerini iyi hatırlıyor, Rumca ve dahi Ladino konuşuyor, müşterilerin çoğu gayrimüslimlerden olunca mecbur öğrenmiş…

Musa Dede

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/musa-dede/beyoglum-40889863

 

 • YANİ DÜŞMAN, İRAN’I SUSUZ BIRAKARAK TERBİYE ETMEYE, İKLİM SAVAŞI ÇIKARMAK SURETİYLE IHTIRIP DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞIYOR

Bana sorarsanız, dünyanın aslında yuvarlak olmadığını, NASA’nın yalanlarla bizi kandırdığını savunan ‘düz dünyacılar’a dahi parmak ısırtacak bir tez.

Ayrıca şiirsel de, Farsçanın müzikalitesiyle söylendiğinde kulağa ne kadar hoş geleceğini tahmin edersiniz.

Komplo teorilerine çağ atlatan bu buluş, İranlı general Celali’ye ait.

Celali, İran’a gelen bulutların İsrail tarafından kısırlaştırıldığına inanıyor.

Yani düşman, İran’ı susuz bırakarak terbiye etmeye, iklim savaşı çıkarmak suretiyle ıhtırıp diz çöktürmeye çalışıyor.

Hafta içindeki bir Sivil Savunma Konferansı’nda, yaşadıkları kuraklığın arkasındaki gerçek sorumluları böyle açıklıyor acem generali.

“İran’da meydana gelen iklim değişikliğinde yabancıların parmağının olması şüphesi var. Ülkedeki bilim merkezleri de bunu teyit etmektedir” diyor.

Ekonomik savaşın parçasıymış bu, bazı ülkeler iklim silahlarıyla da saldırıyormuş.

İsrail ile komşu ülkelerden biri de, işte bu yöntemle İran’a giren yağmur bulutlarını yağmasın diye kısırlaştırmış. Ayrıca bulut ve kar hırsızlığıyla da karşı karşıyalarmış.

Vay vay vay!... Ayakta uyuyor hasbelkader yaşıyormuşuz, etrafımızda ne büyük oyunlar oynanıyormuş da haberimiz yokmuş desenize.

Akif Beki

http://www.karar.com/yazarlar/akif-beki/bulut-hirsizligini-da-duyduk-ya-7409#

 

 • ABD'YE YERLEŞEN YAHUDİLER, ZAMANIN VE MEKÂNIN RUHUNU YAKALAMAYI BAŞARAN BİR KİTLEYİ OLUŞTURDULAR

Elbette göçmen olarak bir ülkede tutunmak kolay hadise değil. Fakat ABD'ye yerleşen Yahudiler, zamanın ve mekânın ruhunu yakalamayı başaran bir kitleyi oluşturdular.

Borgenicht ailesi de o Yahudilerdendi. Hamburg limanından ABD'ye yola çıkan bir yük gemisiyle Manhattan’a vardılar. On üç gün süren yolculukları, on üç günlük bir eziyetti. Öyle ya da böyle Louis ve Regina Borgenicht ve çocukları ABD'ye yerleştiler.

Regina, ikinci çocuğuna hamileydi. Çalışamayacaktı. Bu da Louis'in tek başına dört boğaz doyurması gerektiği anlamına geliyordu. Önce aylığı sekiz dolara bir ev bulup yerleştiler. Louis sokaklarda iş aramaya başladı. Eline ne verildiyse onları satmak için Manhattan'ın caddelerinde bağıra bağıra dolaştı, bir sokak satıcısı olarak ailesine yetebilecek kadar para kazanmaya çalıştı. İyi bir tüccardı, başarılı da oldu. Fakat bu yolla kıt kanaat geçinmekten öteye gidemeyeceklerini de anladı. Bir fikre ihtiyacı olduğunu düşündü ve Manhattan'da gittikçe popülerleşen bir endüstriyi fark etti: Hazır giyim.

New Yorklular çoğunlukla kıyafetlerini diktiren zenginlerdi. Ancak 'hazır giyim' onların bile alışkanlıklarını değiştirmeye başlamıştı.

Louis Borgenicht, birkaç gün boyunca Manhattan'da etrafına bakınarak, sokak satıcılarını tarayarak, notlar alarak gezindi. Nelerin satılmakta olduğunu tespit etti. İnsanların neye ihtiyaç duyacağını düşünüp durdu. Piyasada olmayan bir ürünü fark edince de hiç beklemeden birkaç yüz metrelik kumaşlar aldı ve evine döndü. Bebekler ve çocuklar için apron dikeceklerdi. New York'un ‘küçük modası' olan bu önlükleri satan hiçbir yer yoktu. Yalnızca bir kişi, özel istek üzerine dikiyordu.

Derin Koçer

http://t24.com.tr/haber/zamanin-ruhunu-yakalayanlar,669036

 

 • İSRAİL, HEM HİZBULLAH HEM DE İRAN GÜÇLERİNE KARŞI CAYDIRICI FAALİYETLERİ ÖN PLANA ALMAKTA VE RUSLARIN SAĞLADIĞI GÜVENLİK ŞEMSİYESİNİ YİNE RUSLARLA İSTİŞARE HALİNDE YER YER DELMEKTEDİR

Güney Suriye toprakları, özellikle de Golan Tepeleri ve dolayısıyla İsrail’in teritoryal derinliklerinin güvenliği açısından ön alıcı (pre-emptive) operasyonları gerekli kılıyordu. Bugün Kuneytra ve Dera kent merkezlerinin ve özellikle de kırsallarının İsrail güvenlik elitleri gözünde önemi tartışılmayacak kadar büyüktür. Çünkü bu bölgenin el değiştirme olasılığı, dolaylı olarak İsrail’in topraksal bütünlüğüne yönelik güvenlik zafiyeti yaratacak ve öncelikle Golan Tepeleri’ni ve aşağısındaki Kuzey İsrail kıyılarını tehlikeye sokacaktır. Hizbullah’ın Güney Lübnan’daki varlığına ek olarak, Güney Suriye’de de olası bir Hizbullah/İran varlığı, İsrail’in kuzeyden çevrelenmesi anlamına gelecektir. Kuşkusuz ki konvansiyonel anlamda büyük bir kayıp söz konusu olmayacak olsa da, bölgenin İsrail’e yönelik tacizlerde ana üs olarak kullanılacağı da beklentiler arasındadır. Bu sebeplerle İsrail, hem Hizbullah hem de İran güçlerine karşı caydırıcı faaliyetleri ön plana almakta ve Rusların sağladığı güvenlik şemsiyesini yine Ruslarla istişare halinde yer yer delmektedir. Bu bağlamda İsrail’in elini dönemsel olarak rahatlatan en önemli bileşen, Suriye hava sahasını denetimine alan Rusların kontrolündeki hava savunma sistemlerinin İsrail jetlerine istisnalar yaratmasıdır. Bunun istisnası gibi görülebilecek İran’ın düzenlediği İHA saldırısı sonrasındaki gelişmeler, Suriye’nin kendi kontrolündeki hava savunma sistemlerinin işletilmesiyle gerçekleştirilmiş ve İsrail bu operasyon neticesinde bir adet F-16’sını kaybetmiştir. Suriye hava sahasının Rus kontrolünde oluşu, İsrail’in Ruslarla devamlı irtibatta kalmasını da bir mecburiyet haline getirmiştir. Söz konusu Güney Suriye’de ve geniş ölçekte Suriye’deki Hizbullah/İran faaliyetlerini sınırlandırabilmek için İsrail’in Suriye hava sahasını kullanabilmesi elzemdir. Hava üstünlüğünü kaybetmiş bir İsrail’in karasal sınırlarını koruması da oldukça maliyetli olacaktır.

Ceyhun Çiçekçi

http://www.karar.com/gorusler/ceyhun-cicekci-yazdi-israil-icin-en-iyi-secenek-gucsuz-esad-907098#

 

 • İSRAİL'İN SON AYLARDA RUSYA İLE YAPTIĞI PAZARLIKLAR, İRAN'LA BAĞLANTILI UNSURLARIN BÖLGEDEN TAMAMEN ÇEKİLMESİ ÜZERİNE KURULUYDU

Dera'dan sonra sıranın Kuneytra'ya geleceği öngörülüyor. İsrail şimdiye kadar Kuneytra ve civarında Liva Fursan el Colan gibi 5 silahlı gruba "insani yardım" adı altında her türlü desteği sundu.

Silahlı gruplar için fiili tampon bölge oluşturarak Suriye ordusunu bölgeden uzak tutan İsrail, Dera operasyonu başlarken "eylemsiz" kalmayı tercih etti.

İsrail'in kırmızı çizgisini 1974 Güçlerin Ayrılması Anlaşması uyarınca ateşkes hattına çektiği anlaşılıyor. Bunu sağlayan büyük bir ihtimalle Rusya'nın İsrail ve ABD'ye İran bağlantılı güçlerin Güney Cephesi'ne yaklaşmayacağına dair verdiği güvence.

İsrail'in son aylarda Rusya ile yaptığı pazarlıklar, İran'la bağlantılı unsurların bölgeden tamamen çekilmesi üzerine kuruluydu. Bu yıl iki kez Rusya'yı ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu üçüncü turunu, 16 Temmuz'da Helsinki'de planlanan Rus-Amerikan zirvesi öncesinde gerçekleştirecek. Gündem tamamen Suriye ve İran.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki Helsinki zirvesinin gündemi de iki ülke arasında yeni bir başlangıç için farklı dosyaları içerse de en kritik başlık Suriye.

İki ülkenin ortak bir yol haritası belirmesi halinde İsrail, Kuneytra operasyonu öncesinde gardını düşürebilir. Bu da Rusya'nın İran konusunda ne kadar inandırıcı olacağına bağlı.

Fehim Taştekin

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44761167

 

 • İSRAİL SAVAŞIN SONA ERMESİ İLE BİRLİKTE SURİYE ORDUSUNUN YANI SIRA BU GÜÇLERİN OLASI BİR SAVAŞ/ÇATIŞMADA YA DA DİĞER ZAMANLARDA KENDİSİ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE YARATACAĞINI TAHMİN EDİYOR

16 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenen Trump – Putin zirvesi öncesinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu (yarın – 11 Temmuz) Moskova’da Putin ile bir araya gelecek. Netanyahu’nun Putin’e iki maddelik liste vereceği söyleniyor. Listede birincisi kendi sınırlarına yakın ya da uzak olsun Suriye’de İran’ın (askeri) varlığına tolerans göstermeyecekleri, ikincisi Suriye’nin 1974 Golan sınırlarını anlaşmasını ihlal etmemesi maddeleri yer alacak.

Bilindiği gibi İran konusu bundan bir süre önce Rusya’nın yabancı güçler çekilsin açıklaması ile gündeme gelmiş ve İran askeri varlığının İsrail sınırından 100 km içeri çekileceği ifade edilmişti. İran ise “teröre karşı savaşında” yardımcı olmak için Suriye’de bulunduğunu açıklamıştı. Bunun anlamı Suriye istemediği sürece İran’ın Suriye’den çıkmayacağıydı.Tekrar olacak ama şunu belirtmek lazım: İran’ın Suriye’deki askeri varlığı istihbarat, operasyon odaları gibi alanlarda görevli subaylar ve İran’ın eğit – donat çerçevesinde Suriye’ye gönderdiği ya da Suriye içinde(n) oluşturduğu milis güçler ve tabii ki Hizbullah.

Eh daha ne olsun denilebilir elbet. İsrail’in kendi güvenliğine tehdit olarak gördüğü bunlardan fazlası.

İsrail savaşın sona ermesi ile birlikte Suriye ordusunun yanı sıra bu güçlerin olası bir savaş/çatışmada ya da diğer zamanlarda kendisi için büyük tehlike yaratacağını tahmin ediyor. Diğer yandan İran’ın Suriye’nin kullanması için verdiği radar sistemleri ve silahlar, füzeler de ayrı bir tehlike başlığı oluşturuyor.

İsrail’in İran çıkışları bunlarla da sınırlı değil. Netanyahu’nun mu Trump’ın politikaları gereği İran’a bu kadar yüklendiği, Trump’ın mı İsrail’in yanında yer alıp güvenliğini sağlamak için İran’a bu kadar yüklendiği sorusu tam bir yumurta – tavuk hikayesi. Diğer yandan İsrail’in İran’a karşı çıkışları ve Suriye topraklarında “İran varlıklarına karşı” yaptığı saldırılar sadece kendi sınırlarına yönelik olası bir doğrudan tehdidi önleme amaçlı mı yoksa İran’a yönelik daha geniş kapsamlı bir planın ilk adımları mı? Hepsi birden ve bir tarafta İran – Suriye, diğer tarafta İsrail – ABD takımlarının ezeli ve ebedi rekabeti demek en doğrusu olur sanırım. Rusya ise bir yandan doğal olarak kendi çıkarlarını korumak, bir yandan ABD ve Avrupa ile küresel rekabet ve bunun diğer coğrafyalardaki tezahürlerinin daha fazla tatsızlık çıkmadan halledilmesi ve bu süreci kazasız belasız atlatmanın peşinde. Bu nedenle kavganın (Suriye’deki askeri varlığı ile) doğrudan tarafıyken diğer yandan zaman zaman kendi müttefikleri ile bile ters düştüğü düşüncesini uyandıran ara bulucu görüntüsü veriyor.

Musa Özuğurlu

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/07/10/dera-hikayenin-sonu-mu/

 

 • ASLINDA, TİCARET VE SİYASET AYRILIĞININ GÖZETİLMESİNDE ŞAHİT OLDUĞUNUZ EN GÜZEL ÖRNEK, TÜRKİYE-İSRAİL İKTİSADİ İLİŞKİLERİDİR

AB ile mevcut ilişkileri Avrasya bağlantıları ile ikame etmek gerçekçi bir seçenek gibi görünmüyor. Böyle bir değişim girişiminin Türkiye'ye maliyeti çok yüksek olur. Ayrıca, Rusya gibi ülkelerin ticaret, siyaset ve güvenlik konuları arasında yeterli derecede fark gözetmediği de her zaman akılda tutulmalıdır. Uçak olayını hatırlayalım. Ruslar Türklerin yaptıklarından memnun olmayınca, her türlü ticareti bir anda durdurdular. AB ile ticaretin bu derece siyasallaşması söz konusu olmaz, çünkü üyeler siyasi ve iktisadi bağları birbirinden biraz daha dikkatlice ayırma eğilimine sahiptirler. Aslında, ticaret ve siyaset ayrılığının gözetilmesinde şahit olduğunuz en güzel örnek, Türkiye-İsrail iktisadi ilişkileridir. İlişkiler siyaset alanında olumsuz yönde ilerlediği dönemde bile, iktisadi ilişkiler cephesindeki gelişmeler olumlu olmuştur. Gerek ticaret gerek siyaset açısından dikkatlice bakıldığında Avrasya rüyasının uygulanabilirliği yüksek bir seçenek olduğunu düşünmüyorum.

İlter Turan

https://www.dunya.com/kose-yazisi/siyasetin-baska-araclarla-devami/421742

 

Netten okumalar

 

 • PAZAR HİKAYEMİZ OLSUN...- MEHMET ÇEK

http://www.izmirizmir.net/mehmet-cek-pazar-hikayemiz-olsun-y5093.html

 

 • İSRAİLLİ CASUS ELİ COHEN'İN SAATİ, SURİYE'DE İDAM EDİLMESİNDEN YARIM ASIR SONRA ÜLKESİNE NASIL GERİ DÖNDÜ?

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201807061034174965-suriye-de-idam-edilen-israilli-casus-eli-cohen-in-saati-nasil-geri-dondu/

 

 • YAHUDİ MUHACİRLER-37 – ERALP ADANIR

http://www.yeniduzen.com/yahudi-muhacirler-37-12628yy.htm

 

 • İDİLİKANIN MUTFAĞI/İDİL ÇİMRİN - İZMİR BOYOZUNU EVDE YAPALIM

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/idil-cimrin/2018/07/08/izmir-boyozunu-evde-yapalim

 

 • VİDEONUN NETANYAHU’NUN TÜRKİYE HAKKINDAKİ KONUŞMASINI GÖSTERDİĞİ İDDİASI - ALİ OSMAN ARABACI

https://teyit.org/videonun-netanyahunun-turkiye-hakkindaki-konusmasini-gosterdigi-iddiasi/

 

 • JAKO PIYUTIM

https://www.youtube.com/watch?v=ORvU2oR4wTE

 

 • NAZİLERİN GÜNEY AMERİKA’DAKİ GİZLİ SIĞINAKLARI

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya-forum/2018/07/10/nazilerin-guney-amerikadaki-gizli-siginaklari/

 

Takılan tweetler

 

Tevârih-i Selânik‏ @tevarihiselanik 5 Tem

Daha fazla

Bir kentin hafızası nasıl silinir?1943 senesinin Mart ayında Selânik'in kadim Yahudi cemaatinin üyeleri trenlerle toplama kamplarına götürülürken Naziler ve yerli işbirlikçilerinin Avrupa ve Balkanların en büyük Yahudi mezarlığını yok etmesinin üzerinden sadece haftalar geçmişti.

 

Tevârih-i Selânik‏ @tevarihiselanik 8 Tem

Daha fazla

Başhaham Zvi Koretz (sağda), İkinci Dünya Savaşı'ndan önceki bir tarihte Selânik'i ziyaret eden Yunanistan kralı II.Georgios'a refakat ederken görülmektedir. Selânik Yahudi cemaatinin son başhahamı Almanya'daki Bergen-Belsen toplama kampına götürüldü ve savaşın sonunda tifodan öldü.

 

 

 

Sephardiccenter‏ @sefaraditurkey 5 Tem

Daha fazla

Lo ke mos kontaron / bize anlatılanlar... En esta seria publikamos lo ke mos kontash para ke sepan todos / Bu serimizde bize anlatılanları yayınlıyoruz, herkes bilsin diye: Canın Çıksın!

https://www.youtube.com/watch?v=DL8O7CvG0yc&feature=youtu.be

https://twitter.com/sefaraditurkey/status/1014935638104297472

 

 

Zeliha Eliacik‏ @zelihaeliacik 1 Tem

Daha fazla

Türkiye’ye gelen Yahudi alimleri Nihayet için yazdım. Almanya’nın dön çağrılarına E.Frank’ın cevabı: “Yurdumdan atılmış olmanın acı şaşkınlığına uğradığım günlerde bana yalnız Türkiye kollarını açarak bağrına bastı. Burası benim vatanımdır, ayrılıp nimetlerine küfranda bulunamam.

https://twitter.com/zelihaeliacik/status/1013367792408694785

 

 

Cengiz Özakıncı‏ @cengizozakinci 4 Tem

Daha fazla

Tarih: Mart 1940. NAZİ Almanyası Polonya'yı işgal etmiş; İngiltere-Fransa Almanya'ya savaş açmış; Amerikan halkının %93'ü bu savaşa girmeye karşıdır. İki Yahudi "Yüzbaşı Amerika" diye bir roman kahramanı yaratarak, ABD halkını Almanya'ya karşı savaşa ikna propagandası başlatır.

 

https://twitter.com/cengizozakinci/status/1014416354751983616

 

 

Natali AVAZYAN‏ @NataliAVAZYAN 1 Tem

Daha fazla

20 Aralık 1922 Yunan Ordusunun yakıp yıktığı Eskişehir Albert Khan Arşivi ESKİŞEHİR Mezalimine ait Musevî vatandaşımız BARİSAK EFENDİ'nin 18 Eylül 1922 Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yayınlanan mektubu

https://twitter.com/NataliAVAZYAN/status/1013477793231929344

 

 

Kitab-ı Mukaddes‏ @kitabimukaddes 29 Haz

Daha fazla

Kütüphanemizden hazineler: Ladino (Musevi İspanyolcası) Dilinde “Los Kuatro Evanjelios i Los Echos de los Apostoles de Nuestro Sinyor i Salvador Yeşua el Maşiah Trazlatados de la lingua Grega Kuddus: 1891”

 

https://twitter.com/kitabimukaddes/status/1012610059724042240

 

 

Sephardiccenter‏ @sefaraditurkey 9 Tem

Daha fazla

Pazartesi klasiği ile haftanın karikatürü İrvin Mandel'den "El nombre del inyeto" Karen Sarhon'un seslendirmesiyle...

https://www.youtube.com/watch?v=nm7YGJz8iCw

https://twitter.com/sefaraditurkey/status/1016349845622272002

 

 

Türk Yahudi Toplumu‏ @tyahuditoplumu 6 Tem

Daha fazla

Hayırlı Cuma’lar Huzurlu hafta sonu Mutlu Pazar Şabat Şalom שבת שלום

 

 

https://twitter.com/tyahuditoplumu/status/1015169665671270401

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın