Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Macaristan’da Soros karşıtı kanun teklifi onaylandı

Macaristan’da kaçak göçmenlere yardım kanun dışı oldu.

Macaristan’da Soros karşıtı kanun  teklifi onaylandı

Macaristan Hükümeti çıkardığı bir dizi yasa ile ülkede kaçak olarak bulunan göçmenlere yardım etmeyi cezai müeyyideye bağladı.

Kanunun hedef aldığı kişilerden biri de Amerikalı milyarder George Soros. Macaristan doğumlu Yahudi asıllı işadamı anavatanına gelen Afrika ve Ortadoğu’dan gelen göçmenlere büyük yardımlar yapıyor.  Macaristan, Suriye iç savaşı çıktığından ve binlerce göçmen Avrupa kapılarına dayandığından beri, göçmen karşıtı bir politika izliyor.  Macaristan Başbakanı Viktor Orban her fırsatta Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i göçmenlere gösterdiği anlayıştan dolayı eleştiriyor.  Merkel, AB kapılarına gelen göçmenlerin eşit oranda AB üyeleri arasında paylaşılmasını savunurken, Orban bu politikaya karşı çıkıyor. 

Macaristan’da yeni çıkan ve resmi adı bile Stop Soros olan yasanın maddelerine göre, devletten bağımsız yardım kurumlarının oturma müsaadesi olmayan kişilere yardım yapması yasak.  Yeni kanun aksine hareket edenler hakkında hapis cezası öngörüyor. 

Soros ve işlettiği liberal sosyal yardım grupları şimdiye kadar binlerce göçmene maddi yardım dışında ülkede oturma izni çıkarmak için de  yardım etti. Kanun özellikle ülkedeki kaçak göçmenleri kanuni hale getirmek için çalışan kurumları hedef alıyor. 

Kanunu savunan İçişleri Bakanı Sandor Pinter, hükümetin   Macaristan kültürünü ve devletini korumak için çalıştığını iddia etti.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın