Compass doganbaruh

Katar, küresel imajını yükseltmek için Yahudi kuruluşuna 100 bin dolar verdi mi?

Times Of Israel yayın kuruluşunda çıkan bir habere göre, İsrail’e olan desteği ile bilinen işadamı Joseph Allaham, Katar adına Yahudi kuruluşu ZOA’ya 100 bin dolar bağış yaptı.

Bağış ZOA’nın kayıtlarına ‘Yabancı bir devletten’ ifadesi ile girdi. Amerikan haber sitesi Mother Jones’un iddiasına göre, söz konusu bağış Katar hükümetinden geldi. İsrail’e düşman terör örgütlerine yakınlığı ile bilinen Katar’ın ZOA’ya yardım etmesinin sebebi son yıllarda dünyada  kötüleşen imajını Yahudi lobisini kullanarak telafi etmek. 

İddiaya göre Katar  son yıllarda dünyadaki ‘terörü desteklen ülke’ imajını düzeltmek için  dünyadaki Yahudi liderler ve reklam kuruluşlarından profesyonel yardım almak için 1,45 milyon dolar bütçe ayırmış.   ZOA Başkanı Morton Klein, 100 bin dolar bağışın kaşer süpermarketler zinciri sahibi Allaham’ dan  geldiğini, aksinin gerçek olması halinde parayı iade edeceğini belirtti. 

Son yıllarda Ortadoğu’da  Katar ile Suudi Arabistan bir çatışma  içinde. İki ülke ABD ve Avrupa’daki etkili isim ve kuruluşları kendi saflarına çekmek için rekabet halindeler.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın