Jackie Arditty eserleriyle İsrail’deydi

Jackie Arditty’nin resim ve heykel sergisi 13 Haziran’da Tel Aviv’de açıldı.

“Sanat insanları sevmeyi öğretir”


Türkiyeliler Birliği İYT’nin düzenlediği sergi, başta sanatçı olmak üzere birçok kişinin emeğiyle İstanbul’dan yola çıkarak Tel Aviv’de sanatseverlerle buluştu. Kendi deyimiyle kalem tutmaya başladığı andan itibaren resim yapmaya başlayan ‘Harika Çocuk’ Jackie Arditty bu sergi için çeşitli boyutlarda 32 tablo ve 17 heykel hazırladı. Bunların arasında tahta üzerine çizilmiş resimler ve objelerin üzerinde yer alan eserler de yer aldı.

Bu sergide, Arditty’nin ilham alıp etkilendiği at motifleri, Tevrat’tan alınma hikâyeler ve sanatçının şehri olan İstanbul yer alıyor.

Sergide açılış konuşmasını yapan Elda Sasun, “Her resimle sanatçının hislerinin, coşku ve yorumlarının yer aldığı, derin sembolik detayları içeren  adeta bir keşif yolculuğuna  çıkacaksınız” dedi. Resmin yanında heykellerini de sergileyen sanatçıya göre heykel, resmin üç boyutlu hali. “Resim ve heykel iç içe gider” diyor. Böylece bir ressamın aynı zamanda heykel çalışması da olması gerektiğini savunuyor. Jackie Arditty heyecan ve duygu dolu kelimelerle serginin gerçekleştirilmesi için çaba gösteren herkese teşekkür etti.

Açılış sonrasında Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği temsilcisi Maslahatgüzar Umut Deniz söz alarak, “Bu projeyi başından beri destekledik. Bu tür etkinlikler büyükelçilik mensupları için ayrı bir gurur kaynağı oluyor ve bir köprü oluşturuyor. Hoş geldiniz ve başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra İYT Başkanı Oktay Ovi Roditi Gülerşen iki ülke arasındaki kültürel etkinliklerden mutluluk duyduklarını ifade etti ve şöyle devam etti: “Bu projenin ilk adımları sekiz ay evvel atılmıştı. Bunu hayata geçirmekten onur duyuyoruz.” Ardından davetlileri  açılış için hazır bulunan kokteyle ve resim ile heykellerin yanı sıra sanatçı tarafından imzalanan ufak objelerden edinmeye davet etti.

Kokteyl sonrası Tel Aviv Üniversitesi Moşe Dayan Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi Türkiye araştırmacısı Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak’ın ‘Seçim Arifesinde Türkiye Nereye’ konulu konferansı yer aldı.

Yoğun ilgi ve kalabalık bir katılımla gerçekleşen sergide davetliler, takdirlerini ve beğenilerini sanatçının tablolarını alarak gösterdiler.


İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın