Kansaslı öğretmene Varşova’dan ödül

Amerika’nın Kansas eyaletinde öğretmenlik yapan Norman Conard, öğrencileri ile birlikte bilinmeyen bir Holokost kahramanının hikayesini gün ışığına çıkardığı için ödüllendirildi.

Polonya’da Varşova Sarayında  yapılan törende Conard’a  2018 Irena Sendler Ödülünü Polonya Kültür Bakanı Piotr Glinski ve Yardımsever Tad Taube  verdi.

Conard, araştırmacılığı, Holokost eğitimine verdiği önem ve kamuoyunda hikayesi pek de bilinmeyen  bir Holokost kahramanının cesaretini öğrencileri ile birlikte  gün ışığına çıkarması  dolayısı ile ödüle layık görüldü.

Irena Sendler Ödülü böylece ilk defa bir Amerikan vatandaşına  verilmiş oldu.

2. Dünya Savaşı yıllarında sosyal  yardım görevlisi olan Sendler, Yahudilerin açlık ve yoksulluk içinde zorunlu ikamete zorlandığı Varşova Gettosu’ndan yüzlerce Yahudi çocuğu gizlice kaçırarak, onları Hristiyan ailelerin yanına yerleştirmişti.  Eğer Naziler Sandler’in yaptıklarını fark etse idi cezası mutlak ölümdü. 

Conard ve öğrencileri Sendler’in yaptığı kahramanlıkları ilk olarak 1999 yılında  okulda sahneledikleri bir tiyatro oyunu ile dünyaya tanıttı. Sendler ödülü 2008 yılından beri veriliyor. 

Polonya Hükümeti 2018 yılını, 98 Yaşında kaybettiğimiz Holokost Kahramanının  10. Ölüm Yıldönümü dolayısı ile Irena Sendler Yılı olarak ilan etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın