Yemek kültürü ile milletler arasında köprüler kuran adam

Yemek ile kültürleri barıştıran Adam: Araplarla Yahudileri bile

Yemek kültürü ile milletler arasında köprüler kuran adam

Dünya, CNN’nin yemek editörü ve ünlü Gezgin  Şef Anthony Bourdain’in Fransa’da otel odasında 8 Haziran’da neden intihar ettiğini konuşa dursun, Şef’in yemek kültürü ile milletler arasında kurduğu diyalog sonsuza kadar yaşayacak.

Ailesi Fransız asıllı Amerikalı  Şef  dünyanın en ünlü mutfağının yetenekli bir ustası olmasına  rağmen, hayatını değişik kültürlerin yemeklerini ve lezzetlerini araştırıp gurme dünyasına tanıtmaya adamıştı.

JTA’dan Charles Dunst, ünlü şefin kaybından sonra kaleme aldığı yazıda, onun çok farklı yerlerdeki lezzetleri keşfederken, dünyanın en az gelişmiş bölgelerinde bile asla alaycı bir tavır takınmadığını, farklılığa ve  yabancı kültürlere olan büyük saygısından söz ediyor.

Bourdain 2013 yılında televizyon için yaptığı  yemek-gurme programında İsrail’i de ziyaret etmiş,  Batı Şeria’da Araplar ve Yahudi yerleşimcilerle ayrı ayrı sofralarda yemek yemiş, değişik yerel tatları tartışmıştı.

Anne tarafından Yahudi baba tarafından Hristiyan olan Bourdain, İsrail gezisinde Batı Duvarı’nda hayatında ilk defa Tefilin takarken de Batı Şeria’da Arap sofralarında yemek yerken de, her iki tarafa da zor sorular sormuş, savaşın manasızlığını bir kez daha ortaya koymuştu.

Yemek gezisinden sonra basında çıkan yazılarda, politik bir hale gelmemesi imkansız olan İsrail-Filistin ziyaretinin, Bourdain’in kişiliği ve yaklaşımı sayesinde tam tersine,  tüm dünyaya barış mesajı verdiği yorumları yapılmıştı.

Gurme basını, zamanında onun için, ‘yemek ile farklı zıt kutupların kendilerini sorgulamasını sağlayan adam’ ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın