ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği açıldı

ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği açıldı

ABD Başkanı Trump, seçim vaadini gerçekleştirdi. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından İsrail’deki Amerikan Büyükelçiliği Kudüs’e taşındı. Kudüs’teki büyükelçilik, 14 Mayıs günü düzenlenen törenle açıldı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Başkan Trump’ın kızı Ivanka Trump ile damadı ve danışmanı Jared Kushner’ın yanı sıra dört Cumhuriyetçi senatör katıldı. Demokratlardan hiçbir senatörün törende yer almaması ise dikkat çekti. Törene davet edilen 86 ülkenin büyükelçiliğinden sadece 32’si büyükelçi veya diplomat düzeyinde katıldı. ABD Başkanı Donald Trump, büyükelçiliğin açılışı için hazırlanan görüntülü mesajında, İsrail’in kuruluşundan beri Kudüs’ü başkent olarak kabul ettiğini belirterek, “İsrail her bağımsız ülke gibi kendi başkentini kararlaştırma hakkına sahiptir” dedi. “İsrail’in başkenti Kudüs’tür” diyen Trump, Mescid-i Aksa dahil Kudüs’teki kutsal yerlerin mevcut statükosunun korunmasına bağlı olduklarını dile getirdi.

Trump ayrıca, Filistin ile İsrail arasında kalıcı bir barıştan yana olduklarını kaydederek, “ABD kalıcı barışın sağlanmasına sadık kalmaya devam ediyor” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın