İran’dan, uranyum zenginleştirme programına başlama tehdidi

ABD’nin, Tahran ile yapılmış uluslararası yaptırımları kaldıran anlaşmayı feshetmesi üzerine İran sanayi amaçlı nükleer zenginleştirmeye başlayacağı tehdidinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in, cuma günü yayınladığı bildiriye göre İran yapılmış olan nükleer anlaşmayı Avrupa ülkeleriyle yapacağı pazarlıklarla kurtarmayı amaçladığını belirtti. İran’ın ayrıca uranyum zenginleştirme programını tekrar başlatma hazırlıklarına da gireceğini belirtti.

Zarif’in yaptığı yorumlar, geçmişte İran’ın nükleer programının hiç bir zaman olmadığını ve bununla hiç bir şekilde ilgilenmediğini belirten sözleriyle ise ters düşüyor.

Nükleer silah üretimi için uranyum zenginleştirme programı şart.

CNN’in cuma günkü haberine göre bu bildiri, binlerce İranlı’nın sokaklara dökülmesiyle beraber yayınlandı. Protestolar, Trump’ın salı günü nükleer anlaşmadan vazgeçtiğini açıklamasından beri yapılan en büyük gösteri oldu.  

Alman Başbakanı Angela Merkel, ABD’nin anlaşmadan vazgeçmesinin büyük bir darbe olduğunu belirtti. Merkel, cuma günkü ifadesinde bu kadar ‘büyük bir ekonomik gücün’ anlaşmadan çekilmesiyle anlaşmayı canlı tutmanın zor olacağını dile getirdi. 

Trump’a göre İran anlaşmanın şartlarını yerine getirmiyordu. Bunun kanıtı olarak da Trump, İsrail tarafından sene başında İran’dan gizlice kaçırılan dosyalarını gösterdi. İsrail’in açıklamasına göre ele geçirilen dosyalar, nükleer anlaşma yapılmadan önceki tarihlerde yapılmış tasarıları içeriyor.  

İran’dan AB’ye nükleer anlaşma için ortak komisyon çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’den ülkesinin nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’yla (KOEP) ilgili “ortak çalışma komisyonu” kurulması talebinde bulundu.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Zarif, Moskova’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası

Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye hitaben yazdığı mektupta KOEP’le ilgili “ortak çalışma komisyonu” kurulması talebinde bulunduğunu duyurdu. Brüksel ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Zarif, kurulacak ortak çalışma komisyonu sayesinde önce KOEP’e taraf olan 4+1 ülkeleri üst düzey diplomatların ve gerekmesi durumunda ilgili ülkelerin dışişleri bakanlarının bir araya gelmesinin mümkün olacağını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın