Sınırdaki olaylarda bilanço ağırlaşıyor

ABD´nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdığı İsrail Büyükelçiliğinin açılışının gerçekleştiği bugün, İsrail – Gazze sınırında yaşanan olaylarda bilanço ağırlaşıyor.

Sınırdaki olaylarda bilanço ağırlaşıyor

Öğleden sonra açıklanan rakamlarda, 40’dan fazla Gazzelinin, İsrail ateşi ile hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail yetkilileri, sınırın Gazze tarafında, 35 bin kişinin toplanarak, 12 farklı güvenlik noktasında sınırı geçmeye çalıştığını belirtti.

Gazze Sağlık Bakanlığı da, ölü sayısının 41'e yükseldiğini, en az beşinin 18 yaşından küçük olduğunu, birinin de kız çocuğu olduğunu duyurdu. Yaralılardan 772'sinin durumunun ciddi olduğu, 86'sının ağır yaralı olduğu kaydedildi. 

Türkiye de İsrail – Gazze sınırında yaşanan olaylara tepki gösterdi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, paylaştığı Twitter mesajlarında "Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD de sorumludur" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterirken, “Elçilik kararı yok hükmündedir” ifadelerini kullandı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada Gazze'de yaşanan ve 37 Filistinlinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin de ‘İsrail'in katliamını lanetliyoruz’ ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın