Mossad’ın sunum tekniği

Mossad’ın  sunum tekniği

Bildiğiniz gibi 30 Nisan tarihinde İsrail Başbakanı Netanyahu “Akşam 8’de İran’ın nükleer programı açıklayacağım” diyerek herkesi ekranlara davet etti. Gerçekten de dediği gibi Netanyahu, saat tam 8’de basın mensuplarının olduğu bir salona giriş yaptı ve kameraların önünde yerini alıp elinde mikrofonla konuşmaya şöyle başladı:

“Bu akşam sizlere İran’ın uluslararası toplumlardan, sakladığı, gizli nükleer arşivlerinden elde edeceğimiz yeni ve elle tutulur ikna edici kanıtları size sunacağız.”

Bu sözlerin ardından da tarihin en büyük casusluk programlarından birini açıklamak üzere arkasındaki ekrana yansıtılmış sunuma döndü.

Kurumsal şirketlerde çalışmış olan ve sunum teknikleri eğitimi alanlar bilir. Bir sunum karışık değil sade olmalı; sunumda uygun yazı rengi seçilmeli, uzun cümlelerden kaçınılmalı. Bugüne kadar çok PowerPoint programı ile hazırlanmış sunum gördük de casusluğun sunumu nasıl yapılır bilmiyorduk. 

Sunum dev ekrana italik harflerle beyaz fon üzerine kocaman siyah, pek de kurumsal durmayan harflerle “İran lied / İran yalan söyledi” yansıtılmasıyla başladı. Haliyle karşımızda duran bu sunum, iş-okul hayatında bizlere öğretilen tüm sunum teknikleri eğitimi çöpe gitmeye başlayacağının habercisi oldu.

 Anlaşılan konu o derece önemliydi ki sunumu profesyonelleştirmek için zerre çaba harcanmamıştı. İran’ın tüm dünyadan gizlediği nükleer programın kanıtlarını sunduğu iddia edilen bildirinin özeti, iddiadan kesinlikle uzak, basit, iddiasız bir PowerPoint sunumundan ibaretti.

Sunumun daha ilginç olan kısmı yeni başlıyordu. Netanyahu döndü ve bir şeyleri örten ve gecenin sürprizi olan siyah kadifemsi örtüyü indirdi. Şahsen bu tarz örtü indirip, arkadaki sürpriz hediyeyi izleyicilere gösterme tekniği genellikle yarışma programlarından izlemeye alışığım. Örtünün arkasından ilginç ne çıkabilir diye beklerken renk renk dizilmiş, kırtasiyelerde satılan hepimizin kullandığı ofis dosyaları çıkmasın mı?! İzleyenler aralarında “Bizim ofiste de var bu dosyalardan?” diye şakalaşmaya başladı.

Netanyahu sunuma devam ederken dosyaları işaret ederek ekledi: “Bunlar İran nükleer programın belgeleri.” Haliyle ortam daha ciddileşti. Bu sefer izleyenler, “Bizim ofisteki dosyaları mı değiştirsek, çok benziyor” demeye başladı. Durum sanıldığından çok ciddiydi.

Dünyanın en basit PowerPoint sunumu eşliğinde, siyah örtüleri kaldırıp bildiğiniz ofis dosyalarını kanıt olarak gösterilmesini izledikten sonra “Daha ilginç ne olabilir?” diye beklerken Netanyahu, üstü siyah örtüyle kapatılmış başka bir standın önünde durdu ve hızlı bir el hareketiyle örtüyü aaşağı indirdi. Bu sefer sunumu izleyenler daha şaşırdı çünkü Bibi dolmuşların aynalarına süs olarak asılan CD’lerle dolu cam vitrinin önünde duruyordu. Bu sefer izleyiciler birbirine sormaya başladı “CD değil mi o? Bizim evde de var.”

 Böylelikle nükleer silahların gizlendiğine dair kanıtların sunulduğu ve gündeme damgasını vuran bu önemli sunum iddiasız bir PowerPoint sunum, renkli ofis dosyaları, CD dolu bir cam vitrin eşliğinde, siyah örtüler indirilerek yapılmış oldu.

Mossad’ın twitter’daki parodi hesabı ise Netanyahu’nun sunum şeklini beğenmeyip işi dalgaya vuranlara şöyle espriyle seslendi: “Biz burada daha yeni dünyayı kurtarmak için İran nükleer programına ait yarım ton belge ve kanıtı sızdırmışız, siz burada PowerPoint sunumunda kullanılan harflerin şekli şemailine takılıyorsunuz. Bir dahaki sefere yapağımız sunumumuza daha gayri ciddi duran eğlenceli Comic Sans harflerini kullanacağız!”

Hepinize iyi sunumlar!

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın