E-Spor çılgınlığı

Son yıllarda yükselişte olan bir ‘spor dalı’ var: Elektronik Spor. Benim gördüğüm kadarıyla ülkemizde eğer 20’li yaşların altında değilseniz veya bu yaşlarda yakın bir tanıdığınız yoksa E-Spor’u duymamış olabilirsiniz. Şahsen ben yeni yeni keşfediyorum bunun ne büyük bir endüstri olduğunu ve gelecekte kaplayacağı yeri…

Peki, E-Spor nedir? Bu online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalı. Dünyanın dört bir yanından insanların internet aracılığıyla birbirlerine bağlanıp oyun oynayabileceği bir platform. Hatta belli zamanlarda uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları düzenleniyor ve müthiş bir ilgiyle takip ediliyor. Diğer sporlar gibi E-Spor müsabakalarında da kişiler veya takımlar karşı karşıya geliyor ve yeteneklerinin yarışıyor.

Dota, Starcraft, League of Legends, Fifa ve Counter-strike gibi birçok oyun oynanıyor ve izleyiciler de izliyor. Yani artık evdeki masumane Fifa geceleri başka bir boyuta taşındı. Profesyonel oyuncular var ve çok büyük paralar dönüyor. Örneğin, geçen sene 258 milyon tekil izleyici E-spor oyunlarını izlemiş. Bu rakam geleneksel ulusal ligleri (NFL gibi) geçmiş durumda. NewZoo adında bir E-Spor araştırma şirketi (evet bunlar da var artık) piyasanın 2020 yılında 580 milyon insana ulaşacağını öngörüyor. Ayrıca tahminlere göre 2017’de 95 milyon dolar olan medya haklarından gelen gelirler 2020’de 340 milyon dolara çıkacak. Bu arada bu yetenekli oyuncular da milyonlarca dolar kazanıyor.

Yatırımlar, markalar, reklamlar, sponsorlar… Müthiş bir piyasa oluşuyor. Geçen sene 1,5 milyar dolarlık bir endüstri olduğunu tespit etmiş SuperData firması. Kuzey Amerika en büyük pazar konumunda 345 milyon dolar ile.

Bu piyasada profesyonel olmayan kişiler de internet üzerinden oynamaya devam ediyor tabii. Oyun oynayan insan sayısı çok büyük rakamlara ulaştı. League of Legends oyunu aylık 100 milyon kişi tarafından oynanıyor. ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da E-Spor oynayanların yüzde 53’u bunu bir spor olarak görüyor.

Bu pazartı bizim kulüplerimiz de keşfetmeye başladı. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın E-Spor ekipleri var. Bu takımlarda Türkler de var yabancılar da. Özellikle Fenerbahçelilere sesleniyorum. Ali Koç gelene kadar E-Spor’a mı kaysak?

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın