Compass doganbaruh

Washington yönetimi: Hava saldırısından haberimiz vardı

Rusya’nın Suriye’nin Humus bölgesindeki Tayfur Askeri Havaalanına saldıranın İsrail savaş uçakları olduğunu belirtmesinin ardından ABD’li yetkililerden ‘’Washington bilgilendirilmişti’’ açıklaması geldi.

Washington yönetimi: Hava saldırısından haberimiz vardı

Basına konuşan iki ABD’li yetkili, üsse saldıranın İsrail olduğunu belirtirken İsrail hükümetinin Trump yönetimini saldırı planından önceden haberdar ettiğini açıkladı.

Suriye’de bir kez daha İran’ı hedef alan İsrail, Suriye’deki eylemleriyle ilgili doğrudan sorumluluk üstlenmeme politikası çerçevesinde resmi bir açıklama yapmadı.

Obama döneminde, İsrail, Suriye’deki saldırılardan İsrail’in sorumlu olduğunun ABD’li yetkililer tarafından medyaya sızdırılmasına tepki göstermişti. Bu kez İsrail’in sorumluluğunu açıklayan ise Rusya oldu. Ancak İsrail’in Haaretz gazetesi “Yine de İsrail’in resmen sorumluluk üstlenmediği bir eylemle ilgili Amerikalı yetkililerin teyitte bulunması ABD-İsrail ilişkilerinde alışılmadık bir olay” diye yorumladı.

Suriye devlet televizyonu, Tayfur (T4) Askeri Havaalanına yönelik saldırıyla ilgili ilkin ABD’yi suçlamış Pentagon ise “Suriye’de hava operasyonumuz yok” açıklaması yapmıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevine göre Lübnan hava sahasından gelen İsrail savaş uçaklarının saldırısı sonucu üste ölen 14 kişinin çoğunun İranlı askeri yetkili ya da İran destekli savaşçı. İran’ın Fars haber ajansı ise üste en az dört İranlının öldüğünü duyurdu.

T4 hava üssü, Humus çevresindeki çöllük bölgede IŞİD’e karşı yürütülen savaşın ana üssü konumunda. İsrail, şubat ayında da Suriye’den kalkan bir İran İHA’sının hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye’ye saldırıp T4’ü vurmuştu. Ancak Suriye hava savunma sistemlerinin karşılık vermesiyle bir İsrail savaş uçağı düşmüştü.

 

———————

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın