Compass doganbaruh

Sırlarınız belki yüzünüzde saklıdır

Son günlerde birçok cihazda uygulamasını bulabileceğiniz Yüz Tanıma teknolojisi özellikle tıp, kriminoloji ve güvenlik konusunda çığır açma potansiyeline de sahip.

Sırlarınız belki yüzünüzde saklıdır

Calcalist teknoloji dergisine bir söyleşi veren Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarından Galit Wellner, makinalar ile insanlar arasındaki  ilişkiye dikkat çekti.

19. Yüzyılda ilk endüstriyel devrim gerçekleştiğinde seri üretimin ve makinaların insan faktörünü ortadan kaldırabileceği, işsizliğe neden olacağı gibi korkular olduğuna dikkat çeken, Wellner bugün aynı endişenin insan yüzünü bile tanıyabilen bilgisayarlar dolayısı ile yaşandığını belirtti.

Daha 12 yıl önce bile, insan yüzünü tanıyabilen bir teknoloji bazı cihazlarda kullanımdayken, bugün ise, değil insanı tanımak, insan gözünden kaçabilen anlık yüz mimik ve işaretlerinden; kişinin yalan söyleyip söylemediği, hislerini, kişiliği ile ilgili nitelikleri, gizlediği duyguları ortaya çıkartacak bir teknoloji söz konusu.

Sistem basit olarak bir dizi yüksek çözünürlükteki kameradan gelen görüntüyü bilgisayar algoritmaları ile analiz ederek, sistemdeki  tipik psikolojik veri ile karşılaştırmakta ve bilimsel sonuçlara varmakta.

Stanford Üniversitesi araştırmacılarından Michal Kosinski daha da ileri giderek bugünkü yazılımların gelen kamera bilgisinden bir kişinin cinsel tercihini veya politik meyillini bile analiz edebileceğini öne sürüyor.

Cinsel tercihte  son yapılan deneylerde bilgisayar kadınlarda yüzde 83, erkeklerde  yüzde 91 doğrulukla deneklerin cinsel seçimlerini doğru bildi.

Sırlarımızı yüzümüzden okuyan teknoloji yine de kadınlarda erkekler kadar başarılı değil! Bizden söylemesi…

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın