New York Times: ABD’nin Filistin-İsrail barış planı yakında açıklanacak

NYT, Başkan Donald Trump’ın seçimde vaat ettiği ABD’nin yeni Filistin-İsrail barış planının çok yakında açıklanacağını duyurdu.

New York Times: ABD’nin Filistin-İsrail barış planı yakında açıklanacak

Gazeteye göre, yeni plan  her iki taraf için hassas olan konulara özel önem veriyor, taraflara birçok konuda farklı seçenekler sunuyor.  Gazete pazartesi günü yayınladığı haberde, kaynak olarak ismini gizli tuttuğu Trump hükümeti yetkililerini gösterdi.  Times, Washington’un halen planın ayrıntıları hakkında çalıştığını, planın daha baştan taraflar tarafından kenara atılmasına engel olmak için stratejiler geliştirdiğini bildirdi.  Washington’daki siyasilere göre, plan son haliyle masaya geldiğinde Filistin tarafına İsrail ile görüşmelere katılmak için yapılan baskı da artacak.

Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, Amerika’nın İsrail Elçisi David Friedman ve ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt tarafından yazılan planın bu kadar gecikmesi iki sebepten kaynaklanıyor.

Birincisi Filistin tarafının herhangi bir  Amerikan planına karşı olması ve İsrail’de koalisyonun bozulması riski karşısında olabilecek bir erken seçim. Washington,  İsrail’de eğer seçim olursa Netanyahu hükümetinin seçimi kazanmak için Filistin tarafına ödün verme meyillinin çok daha az olacağını hesaplıyor.

Bütün bu risklere rağmen Washington planı yakında açıklayacak. Ancak halen planın kesin açıklanma tarihi ortada yok.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın