Gazze’de kadınların işsizlik oranı yüzde 66

Radikal Hamas yönetimi altındaki Gazze’de kadınların eğitim oranı geçmişe göre dikkat çekici şekilde yükselirken, işsizlik oranları yüzde 66’yı buldu.

Gazze’de kadınların işsizlik oranı yüzde 66

Gazze’nin siyasi ve güvenlik durumu ile gerçekleri, kadınların iş bulmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. İşsizlik, ekonomi dışında sosyal yaralara da yol açıyor. Bölgede depresyon, uyuşturucu kullanımı had safhada. Basına Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile açıklanan raporda, İsrail hükümetine yardım çağrısı yapılıyor. Raporda İsrail’in Gazzeli kadınların İsrail’e geçişinde daha anlayışlı davranması, iş bulma imkânlarını arttırması talep ediliyor.

Kadın haklarını gözeten sivil toplum kuruluşu Aisha Kadın ve Çocuk Hakları Vakfı  Proje Müdürü Maryam Abu Al Ata, basına yaptığı açıklamada, işsizliğin bölgede büyük sorun olduğunu, bulunan işlerin bile mevsimlik ve geçici olduğunu, dolayısı ile kimsenin kendini ekonomik olarak güvende hissetmediğini belirtti.

İşsizlik oranını arttıran diğer bir faktör ise son yıllarda  Gazzeli genç kızların eğitim seviyesindeki artış. Artık kadınlar daha evvel sadece erkeklerin yer aldığı  finans, bilgisayar sektörlerinde de çalışmak istiyor. Bir yandan eğitimli, kendini ailesinin ekmek kazanan kişisi olarak gören kadınların sayısı hızla artarken, politik durumun yarattığı yasaklar zaten olan işlerin sayısını daha da azaltıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın