Compass doganbaruh

Türk Yahudi Toplumundan Kısa Kısa...

Türk Yahudi Toplumundan Kısa Kısa...

Nes Korosu Or Yom pansiyonerlerine verdikleri konserlerinin ikincisini bu yıl Purim bayramında gerçekleştirdi. 

Mucize anlamına gelen koromuz Nes ile her konserimizde mucizeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Hele ki bu yıl mucizeyi simgeleyen Purim bayramında Or Yom’da konser vermiş olmamız, bizim için gerçekten çok güzel bir rastlantı oldu.

Müziğin mucizevî etkilerini bilmeyen yoktur. Müzik, uzun yıllardan beri, en etkili terapi metodu olarak kullanılmıştır. En kötü günümüzde dahi, ruh halimizi değiştirir, bizi keyiflendirir ve pozitif düşünmeye sevkeder. Hele ki bu müzik, Sefarad Yahudilerinin, beş yüz küsur yıl boyunca aralarında iletişim kurdukları Ladino lisanında, kendi kültürlerinin müziği olan Ladino müziği olursa, şüphesiz pozitif etkileri daha da büyük olur.

Ladino müziği, orta yaş üzerindekilere, geçmiş günleri, geçmişteki iyi komşulukları, mutfakta lezzetli yemekler pişirirken Ladino şarkıları mırıldanan annelerini hatırlatır. Çoğu kez, yaşlılar bu nostaljinin özlemi ile yanarlar.

Bizler de, halen kulaklarımızda çınlayan Ladino şarkıları öğrenmeyi ve bu şarkıları çevremize de dinletmeyi hedefleyerek, geçtiğimiz yıl Nes Korosunu tekrar hayata geçirdik. Ve gerçekten de başarılı olduk sanıyorum. Toplumumuzdaki faaliyetlerde ve hatta geniş toplumdaki müzik festivallerinde dahi hatırlanıyor ve davet ediliyoruz. Şüphesiz, bu başarımızdaki en büyük etken, bizleri şevkle ve yılmadan çalıştıran değerli müzik hocamız İzzet Bana oldu.

Geçen hafta, Purim gününde, Or Yom’un çarşamba ve perşembe günü gönüllüleri bizleri gülen yüzlerle karşıladılar. Pansiyonerler salonda yerlerini almışlar, müzik ziyafetinin başlamasını bekliyorlardı. Bir gün önce Beyaz Melekler hazırlıkları yapmışlar, salon süslenmiş, krepon kâğıdından yapılan süsler herkesin boynuna asılmıştı.

Rav Mendy Chitrick ve çocukları, bizden önce Or Yom’a gelmiş, Aman’ın kulaklarını simgeleyen kurabiyeleri pansiyonerlere dağıttıktan sonra, büyük kızının çaldığı keman eşliğinde neşeli Purim şarkıları ile pansiyonerleri neşelendirmeye başlamışlardı bile.

Ardından, İsrail’den gelen Moşe Halegua ve Adi Ron ile eski gönüllülerden Viki Özromano, beraberlerinde getirdikleri ‘mişloah manot’ paketlerini dağıttılar.

Öğlen saatinde İzzet Bana önderliğindeki Nes Korosu konserimize başladık. Konser süresince pansiyonerler, bildikleri şarkılara eşlik ettiler. Onların iştirak etmeleri bize daha çok enerji verdi. Beyaz Melekler, pansiyonerleri eğlendirmek için büyük çaba sarf ettiler. Hele hocamız İzzet Bana’nın, pansiyonerleri neşelendirmek için gösterdiği çaba gerçekten kayda değerdi.

Konserin ardından, gönüllülerinden Vivet Paçacı, Canan Erçetin kılığında sahneye çıkarak neşeli şarkılar söyledi.

Or Yom’da pansiyonerlere neşeli bir Purim yaşatabildiğimiz için hepimiz çok mutlu olduk. 


Göztepe Kültür Derneğinin İzmir çıkarması

Geçen sene Struma oyunu ile buluşan Göztepe Kültür Derneği (GKD) Tiyatro ekibi bu sene de ‘Avluya Düşen Yıldız’ isimli oyunu ile İzmir yollarına düştü.

GKD ekibi, cuma sabahı yola çıkarak İzmir’e mutlu ve heyecanlı bir yolculuk yaptı. İzmir’de soğuk bir hava ama sıcacık kalpler ile karşılandılar. İzmir’i gezen ekip hava kararmadan FKD’nin ev sahipliği yaptığı küçük kulüpte şarkılarla Şabat’ı birlikte karşıladılar. GKD gençleri de İzmir’de Liga ve Alef ile yapacakları iki günlük seminer için ekibe katıldı.

Cumartesi akşamı oyun bitiminde İzmirliler tarafından büyük beğeni toplayan GKD tiyatrosu gençlerle sahnede mükemmel bir tablo oluşturarak, İzmirli dostları ile seneye yine İzmir’de buluşmak üzere vedalaştı. Pazar günü ekip, oyuna ilham olan kortejoları, İzmir sokaklarındaki sinagogları, hahamhane, şarap evi ve balık pazarını gezdiler. 

İzmir’den ayrılırken GKD Tiyatro ekibi İzmir Cemaat Başkanı Sami Azar’a, Başkan yardımcısı Avram Abuaf’a, Avram Aji’ye, İzak Strugo ve değerli ekip arkadaşlarına, Göztepe Kültür Derneği Yönetim Kuruluna, Başkan Doğan Yıldız’a, Geçmiş Dönem Başkanı Jojo Levi’ye, Tiyatro Başkanı Leon Menda ve Çiçek Menda’ya, oyunun yazarı ve yönetmeni Aksel Bonfil’e, hazırladıkları sergi ve misafirperverlikleri için Sarit Bonfil, Selim Bonfil ve Yusuf Tuvi’ye, unutulmaz fotoğraf karelerini ölümsüzleştiren Jak Arditi’ye teşekkürlerini ilettiler.

 

Golden Age’lilerin Balıklı Rum Hastanesi ziyareti

Golden Age Komisyonu üyeleri, 22 Şubat Perşembe günü Balıklı Rum Hastanesi Geriatri Bölümünü ziyaret etti.

Hastane gönüllülerinin sıcak karşılamasından sonra hastalar odalarında ziyaret edildi. Duygu dolu geçen bu ziyaret, hanımlarımızı ve hastaları çok mutlu etti. Golden Age Komisyonu üyeleri tarafından, ziyaret esnasında kağıt havlu ve çeşitli malzemeler dağıtıldı.

Komisyon üyeleri  son olarak, hastalarla ve hastane gönüllüleriyle hatıra resimleri çektirdikten  sonra, gönüllülere misafirperverlikleri için teşekkür ederek hastaneden ayrıldılar.

 

Paris Judeo- Espanyol yaz üniversitesine eğitim bursları

Paris’te bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Judeo-Espanyol Yaz Üniversitesi için eğitim bursları verilecek. Katılımcıların, Judeo-Espanyol kültürünün çeşitli yönlerini keşfetme fırsatı bulacağı yaz üniversitesi, 8-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

  Söz konusu üniversiteye 35 yaş altındaki genç -tercihen üniversiteliler (lisans üstü veya doktora öğrencileri veya belirli bir eğitim görmüş olanlar) katılabilecekler. Katılımcıların frankofon olmaları istenmekte. Burs 600 Euro’yu geçmeyecek, gidiş/dönüş uçak biletinin ödenmesiyle, 6 gün üniversitede ücretsiz kalmayı kapsamakta. İlgilenenlerin  10 gün içinde cv’lerini (filoteks@filoteks.com.tr) adresine göndermelerini, başlık olarak ‘YAZ BURSU’ ibaresini kullanmalarını ve Şalom’un 0212 2318379 no’lu telefonundan Tilda Benveniste’yi arayarak cv’lerini gönderdiklerini bildirmeleri gerekmektedir.

 

Alberto Modiano’nun fotoğraf atölyesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Alberto Modiano Fotoğraf Atölyesi 8 kişilik atölye sergisini 10-22 Mart tarihleri arasında İFSAK Sergi Salonunda sergiliyor.

Atölye katılımcıları Aslı Altınok Erdal, Özgül Erdoğan, Kadriye Kabo, Kubilay Karslı, Asiye Perçin, Emine Sarıoğlu, Hülya Ulucan ve Fadime Yılmaz, Mayıs 2017’de başlayan atölye çalışmalarında kadın olgusunu farklı yönlerle anlatıyorlar.

Kimi fotoğrafçılar kendilerini model olarak kullanırken, çalışma kapsamında detay çalışmaları da yer alıyor.

 

Kuzguncuk  Bet Yaakov’da Brit-Mila

Meri-Mando Leon ile Riket-Selim Bahar’ın torunları, Sandy ve Lazar Leon’un oğulları Mateo’nun Brit-Mila töreni 6 Mart Salı günü Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogunda gerçekleşti.

Oldukça kalabalık bir davetli topluluğu eşliğinde gerçekleşen törende, Hazan Davit Uçki’nin okuduğu dualardan sonra, Rav Yeuda Adoni, günün önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Rav Adoni, Sandy ve Lazar Leon’u ve aileleri tebrik ederek, Mateo’nun, ailesine, topluma ve milletine hayırlı bir evlat olması temennisinde bulundu. Hazan Davit Uçki’nin Anoten duasını okumasının ardından, davetlilerin Robelyu Catering’in hazırlamış olduğu brunch’a katılmalarıyla tören sona erdi.

 

GKD yeni binasında etkinliklere devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Anadolu yakası sakinleri ve Göztepe Kültür Derneği yine hareketli bir hafta sonu geçirdi. Gençlerin ve çocukların adeta ikinci evi olan dernek binası, etkinliklerini tüm cemaate duyurup yine herkesi çatısı altında toplamaya devam ediyor.

Spor faaliyetlerini tam hız sürdüren GKD Spor Ailesi, Cumartesi gecesi güzel bir etkinliğe imzasını koydu. Çocuklarıyla birlikte gecenin tadını çıkartmaya gelen veliler, el ele verip güzel bir gece yaşadılar. Spor Komisyonu, dernek binası değişiminden dolayı yaşadıkları zorlukları geride bırakıp turnuvalardan bahsederken, çocuklar gecenin keyfini çıkardılar.

Hediyelerini ve yeni formalarını alan minik sporcular yeni dönemde yine birlikte olmayı hedeflediler. Rap müzik türünün gençlerdeki yayılımı ve düşkünlüğü de çocuklar sayesinde ortaya çıktı. Spor, müzik ve gençlik birliktelik sözü verdi.

GKD, pazar sabah erkenden yeni bir faaliyet için kolları sıvadı. Purim Bayramı nedeniyle çatı katında paylaşılan samimi ortam, yavaş yavaş gelen çocukların ve büyüklerin kostümleriyle renklendi. Burgaz Kampını tanıtmak için gelen kamp yöneticileri ise konuklarla coşkuyu paylaşıp günün güzel ve en hareketli bölümüne ortak oldular. Purim hikâyesinin olmazsa olmaz karakterlerinin çocukların sihirli dünyasının görselleri olduğu gün boyunca oynanan oyunlarda Ester’in güzelliği ve iyiliği,  Aman’ın hain tuzakları ve bir ırkı yok etmeye yönelik planları, Mordehay’ın Tanrı’ya sadakati, Ahaşveroş’un ise tüm bunlar arasında bir komployu ortaya çıkartan eşi sayesinde Yahudilik dininin var olmasındaki rolü vurgulandı.

Faaliyet sorumlusu Rana Halet bu etkinliklere devam edeceklerini, çocukları derneklere getirmenin kazandırdığı artıların göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Günün sonunda Cako Mazon’un hazırladığı hediye setleri çocuklara dağıtıldı.

 

 


İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın