Compass doganbaruh

Ayakkabı tasarımcısı Weitzman’dan, Amerika Yahudi Tarihi Müzesine büyük bağış

Dünyaca ünlü girişimci ve ayakkabı tasarımcısı Stuart Weitzman Ailesi, Philedelphia’daki Amerika Yahudi Tarihi Müzesine 1 milyon dolar bağışta bulundu.

Ayakkabı tasarımcısı Weitzman’dan, Amerika Yahudi Tarihi Müzesine büyük bağış

Kolonyal Amerika zamanında buraya göç etmiş ilk Yahudilerin hayatlarını araştıran müzenin ‘İlk Aileler’ Galerisi Weitzman ailesinin ismini alacak.

Müze yetkililerine göre, Weitzman fabrikalarının yıllarca İspanya’da yer alması sebebiyle aile müzenin bu bölümüne kendini yakın hissettiği gibi zamanla da Sefarad Yahudi hikâyeleriyle aralarında özel bir bağ olduğunu düşündü.

Weitzman’ın salı günü yayınladığı bildiride şu ifadeler yer aldı: “Amerika Yahudi tarihi bütün Amerikalı Yahudilerin gurur kaynağı olmalıdır ki pek çoğu da bu hikâyeleri bilmiyordur... Bu tarihi öğrenmenin, Amerika’daki farklılıkların daha çok takdir edilmesini sağlayacağı gibi önyargı ve antisemitizmin de azalmasında önemli bir etkisi olacaktır.”

Ayakkabı ustalığını, Massachusetts eyaletinin Haverhill şehrinde bu işi yapan babası Seymour’dan öğrenen Weitzman, adını verdiği ayakkabı markasını 2015 senesinde bir başka dünyaca ünlü marka olan Coach’ a sattı. Eşi Jane Gerson Weitzman ise 70 Faces Media’nın yönetim kurulu üyesi.

70 Faces Media: JTA’ya bağlı olan bir Yahudi medya kuruluşu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın