Compass doganbaruh

SEHAK Struma’yı anıyor

SEHAK Struma’yı anıyor

26 Şubat Pazartesi günü Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği’nin (SEHAK) düzenlediği etkinlikte Struma faciasında hayatını kaybedenler Cezayir Toplantı Salonunda bir kez daha anılıyor.

Katılımcılar etkinlikte, hem söz konusu trajediye ışık tutmak, hem de tarihle yüzleşmek, konuşulmayanları konuşmak üzere bir araya gelecek. Programda Antropolog Işıl Demirel ‘1940’lı yıllarda Türkiye’, Araştırmacı Tarihçi Ayşe Hür ‘76 yıldır kanayan yara: Struma Faciası’ ve Sanatçı Yazar Zülfü Livaneli ‘Struma’dan geriye kalan ‘Serenad’ konulu paneller gerçekleştirecek.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçabilmek umuduyla Romanya’dan yola çıkan, 769 Yahudi yolcuyu taşıyan Struma adlı gemi, İstanbul açıklarında arızalanmış ve 15 Aralık 1941 tarihinde Sarayburnu açığına çekilmişti. Gemideki yolcular tam 70 gün boyunca yollarına devam edebilme umuduyla, resmi makamların desteği olmadan, çaresizce beklemek zorunda kalmıştı. Ancak beklenen yardım gelmediği gibi, gemi Şile açıklarına çekilerek yolcuları yakıtsız, yiyeceksiz kaderlerine terk edildi.

Gemideki 769 yolcudan 300 kadarı çocuk, 200 kadarı da kadındı. Struma, 24 Şubat 1942 gecesi Karadeniz açıklarında bir denizaltıdan atılan torpido ile batırıldı ve gemideki 769 yolcudan 768’i hayatını kaybetti.

Cezayir Toplantı Salonu

Adres: Hayriye Caddesi 12, Galatasaray, Beyoğlu

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın