Başakşehir’in başarısındaki önemli nokta İstikrar

2017-2018 sezonuna güçlü başlamayı hedefleyen Başakşehir, oturmuş defansif taktikler ve geniş ofansif seçenekleri ile ligde geçtiğimiz haftayı lider olarak kapadı. Başakşehir’in bu duruma gelmesinde altının çizilmesi gereken en önemli nokta istikrardır.

Başakşehir’in başarısındaki önemli nokta  İstikrar

 Eran Kan

 

Süper Lig bu sene istatistiksel olarak tarihinin en çekişmeli sezonunu yaşıyor. Kapanan 19. haftanın sonunda lider ile dördüncü arasında dört puan oluşu ile şampiyonluk yarışı hiç olmadığı kadar yakın. Ayrıca puan tablosunun ortalarındaki takımların şampiyon adaylarından aldığı puanlar ile lig sürprizlerle dolu. Ligin en büyük sürprizlerinden biri ise Medipol Başakşehir’in haftalar boyunca liderlik pozisyonunu elinde tutması ile şampiyonluğa en yakın takım olması. Bir sürpriz olmasına rağmen Başakşehir’in bu sezonki patlaması yıllardır yapılan yatırımların sonucu.

İBB Spor’dan Başakşehir’e

Orijinal adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor, Süper Lig’de oynayan İstanbul takımlarından biriydi. 2012-2013 sezonunda, 34 maçta 43 gol atıp ofansif anlamda ciddi bir başarı göstermelerine rağmen sadece dokuz galibiyet almayı başarmışlardı. Sezonun en çok gol atan dokuzuncu takımı olmalarına rağmen sezonu 16. bitirip PTT 1. Lige düştüler. 1. Lig’deki sezonlarının sonlarına doğru Kadir Topbaş yaptığı bir açıklamada İBB Spor’un başarısını tebrik ettikten sonra takımın adının Başakşehir Spor olacağını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünden ayrılacağını bildirdi. Başakşehir ise sezonu şampiyonluk ile bitirerek Süper Lige yükseldi.

Başakşehir Spor, Süper Lige geri dönüşleri ile 2011-2012 sezonunda takımlarından ayrılıp Türkiye Milli Takımını çalıştırmaya başlayan Abdullah Avcı’ya tekrar görev verdi. Bunun üzerine takımın 1. Ligi şampiyon bitirmesine rağmen yapılan teknik direktör değişikliği tepki gördü. Bu sezonda Edin Visco ve Volkan Babacan gibi istikrarlı isimlerin yanında on bir gol ile takımının en golcüsü olan Semih Şentürk gibi oyuncular ile Süper Ligi dördüncü bitirdiler. Bir sonraki sezonda ise Abdullah Avcı’nın defans hattını oluşturan Yalçın Ayhan ve Bekir İrtegün ile önlerinde bulunan Mahmut Tekdemir ve arkalarında duran Volkan Babacan’ı neredeyse her maç oyuna sürüşü ile defans sabitleşti. Bu defansın önüne yeni transferleri Emre Belözoğlu’nun gelişi ile hızlı ataklara çıkabilmeye başladılar. Atak hattında ise Edin Visca 17 gol ile takımın en büyük gol tehdidi oldu. Bu sezonu da dördüncü sırada bitiren Başakşehir istikrarı yakalamış oldu.

Yeni yıldızlar

İstikrarlı devam eden Başakşehir geçtiğimiz sezona oturmuş olan defans oyuncularını elde tutması ile ofansif yıldızlarının yanına Cengiz Ünder ve Samuel Holmen gibi oyuncuları eklemeleri ile başarılı bir sezonu hedeflediklerini belirttiler. Özellikle oturmuş defans hattında Bekir yerine Alexandru Epureanu’nun eklenişi ve Marcio Mossoro’nun daha sık maçlarda yer alması ile Başakşehir sabit bir defansa ve atik bir forvet gücüne sahip oldu. Sezon ortasında İrfan Can Kahveci ve Real Madrid geçmişi olan Emmanuel Adebayor’un takıma eklenişi ile takımın atak seçenekleri arttı. Abdullah Avcı başarılı bir şekilde Mossoro ve Emre gibi 30 yaşının üstünde olan deneyimci oyuncuların yanında 18 yaşında olan Cengiz’in enerjisini kullandı. Fenerbahçe ve Galatasaray cephelerinin sık puan kaybetmeleri ile Başakşehir geçtiğimiz sezonu ikinci bitirdi.

2017-2018 sezonuna güçlü bir şekilde başlamayı hedefleyen Başakşehir takıma Elijero Elia, Gael Clichy ve Gökhan İnler transferleri ile başladı. Oturmuş defansif taktikler ve geniş ofansif seçenekleri ile Başakşehir ligde geçtiğimiz haftayı lider olarak kapadı. Başakşehir’in bu duruma gelmesinde altının çizilmesi gereken en önemli nokta istikrardır. Rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray’ın sık teknik direktör ve taktik değiştirmelerine karşın Başakşehir takımı oturmuştur. Beşiktaş’ın iki sene üst üste gelen şampiyonluğunda da büyük rol oynayan oyuncu ve taktik istikrarı Başakşehir’e de avantaj sağladı. Aynı zamanda takımın ofansif anlamda kendini rakiplerine adapte edebilmesi hem şampiyon adaylarına karşı hem de ligin kalanına puan kaybettirmemelerini sağlıyor. Başakşehir’in önünde hâlâ zorlu bir fikstür olmasına rağmen bu senenin şampiyonu olma ihtimali yüksek.

Başakşehir Spor’un şu anki başarısı son dört yıldır yapılan taktiksel yatırımların sonucu olmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor olarak sahip oldukları geçmiş, futbol severleri hakem yanlısı olma ihtimali ile şüpheye düşürüyor. Ayrıca takımın oldukça kısıtlı bir taraftar kitlesine sahip olmasının da altı çizilebilir. Takımın geçmişinin de bulunmaması ile birleştiğinde bu gerçekler Başakşehir’in sevilmemesine neden oluyor. Buna rağmen şu an ligdeki durumlarının detaylı taktikler sonucunda erişildiği de unutulmamalı.  

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın