Compass doganbaruh

İsrail ekonomisinin lokomotifi bilgisayar teknolojisi

İsrail ekonomisi dikkat çekici bir hızla ilerliyor. ekonomistlerin 2018 ve 2019 için GSMH artış oranı tahmini yüzde 3,5.

İsrail ekonomisinin lokomotifi bilgisayar teknolojisi

CNBC sitesinin verdiği habere göre ülke ekonomisinin başını, çoğu dünyada global bir pozisyona sahip yüksek teknoloji şirketleri çekiyor.  Bunlardan en dikkat çekenleri internet güvenlik şirketi Check Point ile bilgisayar çipleri üreticisi Mellanox Technologies.

İsrail’in gittikçe yükselen ekonomisi global teknoloji şirketlerinin her geçen gün daha fazla dikkatini çekiyor.  New York merkezli yatırım şirketi Blue Star Global Investors’un Genel Müdürü Steven Schoenfeld’in ifade ettiğine göre, İsrail’in yüksek teknoloji bazlı ekonomisi halen uluslararası yatırımcılar tarafından az bilinen bir alan.

Bugün Amerikan teknoloji borsası Nasdaq’da 95 İsrail firması bulunuyor. Ancak Schoenfeld’in ifadesine göre bu firmalar  daha ziyade küçük ve orta ölçekli firmalar ve hisseleri uluslararası yatırımcıların fonlarında az yer alıyor.  Son yıllarda Blue Star Global Investors gibi şirketler sadece İsrail şirketlerinin hisselerinden oluşan fonlar kuruyor.

Bu fonlardan ITEQ geçtiğimiz yıl rekor bir artış sergileyerek aktif değerini yüzde 27  arttırarak 35 milyar dolara ulaştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın