ABD’ye destek son yılların en düşük seviyesinde

Gallup’un yaptığı bir araştırma, dünya çapında Amerikan yönetimini onaylayanların sayısında rekor bir düşüş olduğuna işaret ediyor.

ABD Başkanlığına Donald Trump geldiğinden beri Amerikan yönetiminin siyasetini onaylayanların yüzdesi sadece yüzde 30.  İçlerinde İsrail’in de olduğu sadece dört ülkede ABD’ye olan destek arttı.

Başkan Donald Trump’ın geçtiğimiz cumartesi günü görevi devir alışının birinci yılı kutlanırken, ABD’ye olan destek 65 dünya ülkesinde yüzde 10 azaldı.

Barack Obama döneminde ABD siyasetine destek verenlerin sayısı yüzde 48 iken, Başkan W.George Bush’un son döneminde bile yüzde 34 ile Trump döneminden daha yüksek idi.

Washington siyasetinde liberal kanattan büyük tepkiler alan keskin dilli Başkan Trump’ın yönetimine  en büyük destek ise, Beyaz Rusya, Makedonya, Liberya ve  İsrail’den geldi. Bu dört ülkede ABD’ye olan destek arttı.

ABD içinde ise dünyanın en güçlü ordusunun başkomutanına olan destek son yapılan kamuoyu yoklamasına göre yüzde 40 seviyesinde.

Halkın yüzde 40’ı  Başkan’ın ilk yılını başarılı olarak nitelerken, yüzde 53 Başkan’ın sınıfta kaldığını belirtti.

Araştırmaya göre, halkın yüzde 61’i Trump’ın Amerikan halkını böldüğünü ifade ederken, Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 51’i Başkan’ın partinin beklentilerini karşıladığını belirtiyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın