İsrail´de 500 bin yıllık arkeolojik alan bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu ve TAU (Tel Aviv Üniversitesi), İsrail'in orta kesimindeki Jaljulya kentinde 500.000 yıl öncesine ait arkeolojik alan bulduğunu duyurdu.

Yaklaşık 2,5 dönümlük bir alanda, alt Paleolitik çağa ait yüz binlerce çakmak taşı araçları ortaya çıkarıldı. Arkeolojik alanın, Levant bölgesinde bulunan çok az sayıdaki türden biri olduğu ifade edildi. TAU Arkeoloji Departmanı Başkanı Ron Barkai'ye göre, bu çakmak taşı araçları tarih öncesi insan yaşam tarzı ile ilgili önemli bilgiler edinilmesini sağlıyor. Barkai bulunan araçların, insanoğlunun atası Homo Erectus'a atfedilebileceğini belirtti.

Barkai bulunan arkeolojik alanın, çoğu insanın avcı-toplayıcı bir yaşam tarzına sahip olduğu dönemlerde ilk insanların mevsimlik olarak belirli yerlere dönmelerini sağlayan coğrafi bir belleğe sahip olduklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Bulunan araçların çoğu, el baltaları, badem biçimli el araçları, teknik beceri ve yaratıcılık gerektirecek türde. Bu el araçları şaşırtıcı derecede iyi korunmuşlar ve modern arkeologlara ilk insanların hayatlarına erişebilecekleri eşsiz bir pencere açıyorlar.

Barkai, bulunan arkeolojik alan ile ilgili duygularını özet olarak şöyle ifade etti: “İnsanlık geçmişimiz toprağa gömülü ve şimdi 500 bin yıl geriye seyahat etme ve Jaljulya’da bizden önce yaşayan tarih öncesi insanları tanıma imkânı bulduk.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın