Compass doganbaruh

CIA Başkanı Pompeo: “Terörle mücadelede Suudi Arabistan ve İsrail işbirliği yapıyor”

Geçtiğimiz hafta Reagan Ulusal Savunma Forumuna katılan ABD İstihbarat servisi CIA Başkanı Mike Pompeo ve kurumun eski başkanı Leon Panetta, Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında konuştu.

CIA Başkanı Pompeo: “Terörle mücadelede Suudi Arabistan ve İsrail işbirliği yapıyor”

Pompeo şu anda Suudilerin İsrail’le işbirliği yaptıklarını ve Ortadoğu’da terörizmle mücadelede ilerleme sağladıklarını belirtti. Pompeo bu tür işbirliklerini arttırmayı ve kullanmayı, böylece Körfez ülkelerinin ve genel olarak Ortadoğu’nun daha güvenli hale geleceğini söyledi.

Obama döneminde hem CIA Başkanlığı hem ABD Savunma Bakanlığı yapan Leon Panetta da bölgedeki ılımlı Sünni Arap ülkelere işbirliği yapma çağrısında bulundu. Panetta, Ortadoğu’da IŞİD ve İran tehdidine karşı ülkelerin beraber çalışması gerektiğini; ABD, İsrail ve Türkiye ile koalisyon yapılması gerektiğini vurguladı.

Panetta teröristlere yapılacak operasyonları koordine etmek için ortak bir askeri operasyon merkezi kurulmasını da önerdi.

Eski CIA Başkanı, “ABD bu işi kendi başına yapamaz, belli ki Suudiler de tek başına bu işi yapamaz, diğer hiçbir ülke de kendi başlarına bunu başaramaz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın