Okumak bir toplumun gelişimindeki en önemli güçtür

Okumak bir toplumun gelişimindeki en önemli güçtür

Bir toplumu en geliştiren özelliklerden biri okuma ve anlama becerileridir. İşte bu yüzden çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmek her ailenin en önemli görevlerinden olmalı.

İlgi alanları ne olursa olsun çocukları kitap okumaya teşvik etmek çok önemli.

Okunması gerektiği için değil keyif aldıkları için okumaları onların ileride kendilerini geliştiren ve meraklarını gidermek için araştıran bireyler olmalarını destekleyecektir.

Günümüzde okumak çok farklı biçimlerde yapılabiliyor. Örneğin eskiden kütüphanelere gitmek gerekirken şimdi kitapçıların içlerindeki okuma köşelerinde veya içlerinde açılan kafelerde kitabımızı keyifle okumak mümkün. Ya da boş zamanlarımızda, yolculuk esnasında kitabınızı unutmak artık sorun olmuyor. Çünkü birçok kitap artık internet ortamından tedarik edilip herhangi bir elektronik cihaza yüklenebiliyor. Cihazlar üzerinde kitabınıza not bile alabiliyorsunuz.

Hangisi daha iyi, daha keyifli bilmiyorum! Tamamen kişisel, biraz da alışkanlıklara bağlı bir cevap gerektiriyor bu soru. Ancak kitap okuyamamak artık pek mümkün değil.

Tabi kendimizi bu elektronik cihazlarla hayatımıza giren sosyal medyanın ve dizilerin ve oyunların etkisinden kurtarabilirsek. Çocuğumuza “Git kitabını oku!” derken bizim elimizde cihazlarımızda farklı şeyler yapıyor olmamız pek motive edici bir örnek olmayacaktır.

Bu sebepten haydi gelin çocuklarımızı alalım ve eski günlerde ki gibi Tüyap Kitap Fuarına, 4-12 KASIM tarihleri arasında muhakkak gidelim. Yazarlarımızı destekleyelim, çocuklarımızı teşvik edelim ve en önemlisi de ülkemiz için meraklı ve kendini geliştiren çocuklar yetiştirelim, onlara okumayı sevdirelim.

KİTAP KURDUNDAN HABERLER

Gökçe İrten’in yazıp resimlediği, okul öncesi dönemdeki çocuklara hitap eden eğlenceli ‘Dev Havuç’, raflarda çocukları bekliyor. Yağmurların dinmediği bir yerde geçimini havuç yetiştirerek sağlayan bir çiftçi vardı. Çiftçi havuçlarla başka şeyler de yapılabileceğini biliyordu. Bir gün o kadar büyük, o kadar büyük bir havuç yetiştirdi ki ne yapacağını bilemedi.

Ece Erdoğuş Levi’nin ilk çocuk romanı ‘Dünya İçin Bir Şans’, aklına hep tuhaf sorular düşen, her şeyi çok merak eden bir çocuk olan Can’ın çıktığı fantastik yolculuğu anlatıyor. 

HEM ÖĞRENİYORUZ  HEM EĞLENİYORUZ!

BASF’nin, çocuklara bilimi sevdirme misyonuyla hayata geçirdiği Kids’ Lab projesi tüm hızıyla devam ediyor. BASF Global’de başlatılan ve sağlıklı beslenme konusuna odaklanan ‘Clever Foodies’ serisi dahilinde ‘C Vitamini Şampiyonu’ deneyi ile yeni eğitim döneminde yine İstanbul Modern’de.

8-12 yaş arası çocukların çeşitli besin maddeleri arasında en çok C vitaminine sahip olanı bulmaya çalıştıkları bu eğlenceli deney ile etkinlikler yeni dönemde de İstanbul Modern’de devam ediyor. 2-5 Kasım ve 21-24 Aralık tarihleri arasında ücretsiz olarak İstanbul Modern’de çocuklarla buluşacak olan Kids’ Lab onlara eğlenceli bir deney yapma fırsatı sunacak.

 

BİRAZ DA SANAT GEREK…

PSM’DE MUHTEŞEM ETKİNLİKLER

3 - 4 Kasım geceleri Harry Potter ve Felsefe taşını canlı orkestra eşliğinde bir konser olarak seyretmeyi hayal edebiliyor musunuz?

TAJ EXPRESS – BOLLYWOOD MÜZİKALİ

Bollywood dünyasını geleneksel danslarla, kostümlerle ve Hindistan’ın ikonik amüzikleriyle tecrübe edebileceğiniz Taj Express müzikalini kaçırmayın! 23-28 Ocak tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan müzikal size bambaşka bir deneyimin sözünü veriyor!

BLUEMAN GROUP

İsmini ekibin bizzat yaratıp bir kimlik olarak büründüğü mavi karakterden alan ve sahne şovuyla dünyaca ünlü bir fenomene dönüşen Blue Man Group, BKM işbirliğiyle 13 Şubat - 4 Mart arasında 24 performansla Zorlu PSM'de olacak!

HARİKA KANATLAR MÜZİKALİ

Harika Kanatlar yepyeni müzikaliyle maceralarına devam ediyor. Kahramanlarımız Jet, Donnie ve Dizzy bu kez kutuplarda yaşayan dostlarımızla birlikte, karşılarına çıkan olayları çözmeye çalışacaklar. Bakalım başarılı olabilecekler mi? Trump Kültür ve Gösteri Merkezinde 12 Kasım’da iki ayrı seansla sahnede.

FANTASTİK HİKAYELER MAKİNESİ

Fantastik Hikâyeler Makinesi, minik izleyicileri, uçağın mucidi Wright Kardeşler’den Hezarfen Ahmet Çelebi’ye, sinemanın mucidi Lumiere Kardeşler’den taş devrine uzanan eşsiz bir masal yolculuğuna çıkarıyor. 26 Kasım Pazar 15.00’te İş Sanat Kültür Merkezinde.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın