Compass doganbaruh

El Fetih ile anlaşan Hamas’tan, İsrail’e saldırıları durdurma vaadi

Hamas, El Fetih ile yaptığı uzlaşma anlaşmasına göre, Batı Şeria’dan İsrail’e yapılan saldırıları durdurma sözü verdi.

Merkezi Londra’da bulunan Arap gazetesi Asharq al-Awsat’ın haberine göre, ‘konusunda bilgili’ Filistinli kaynaklar, her iki tarafın bir barış anlaşmasına imza atmak ya da İsrail’le şiddet içeren bir çatışmaya girmek gibi ciddi konularda ortak hareket etmeye karar verdiklerini söyledi.

Anlaşmanın sızan metninde Batı Şeria’dan saldırılar gelmemesi konusundaki ortak karar net bir şekilde dile getirilmese de, belgenin önsözünde bahsedilen ‘ortaklık prensibi’ ifadesinin, iki tarafın da bu konuda bir mutabakata vardığı anlamına geldiğini belirtti.

Habere göre Hamas, Gazze’deki 25 bin kişilik savaşçı grubunu silahsızlandırma ve dağıtmayı ısrarla reddetti.

Diğer yandan, Hamas lideri İsmail Haniyeh, görüşmelere başlamadan önce dahi savaş ve barış gibi ulusal meselelerde kararların ortak alınmasını kabul edeceklerini söylemişti. Abbas ise Hamas tamamen silahsızlanmadan ortak bir devlet yönetimi elde edilmesinin mümkün olmadığını söylemişti.

Her iki tarafın da baştaki söylemlerinden geri adım atma taraftarı olmadıkları açık olduğundan, ilerleyen günlerde Hamas ordusunun görüşmeleri nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor.

Hamas uzun yıllardır Gazze’den İsrail’e düzenlenen saldırıları sonlandırma ve ateşkes sözü vermesine rağmen, Hamas yönetimindeki Batı Şeria’daki taraftarları yıllardır İsraillilere karşı saldırı planlama ve teşvik etme faaliyetlerine devam ediyor.

Bu saldırılara engel olabilmek ve Hamas’ın Batı Şeria’dan başlattığı terör girişimlerine set çekme çabaları sonucu İsrail ve Filistinli güvenlik güçleri işbirliğine gitmiş, El Fetih yönetimi, Hamas ajanlarını gerek bu sebeplerle gerekse Abbas rejimini devirme girişiminde bulundukları iddiasıyla sık sık tutuklamıştı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın