Parmakkapı Sinagogunda unutulmaz tefila

1960 yılında ibadete kapanan ve uzun yıllar işlevinin çok dışında, bir imalathaneye kiralanan, halk arasındaki adı ile Parmakkapı Sinagogu- Abudaram Sinagogu Türk Musevi Toplumunun katılımı ile sabah duası için açıldı.

Parmakkapı Sinagogunda unutulmaz tefila

 

2 Nisan Pazar sabahı Hasköy Mahlül Sokakta toplananlar, uzun yıllar çok kalabalık bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapan bu semti ve sinagogu heyecanla izlediler. Sabah duasının ardından söz alan Hasköy Cemaat Başkanı Moiz Behar 1804 büyük yangını sonrasında, on bir sinagogdan sadece beşinin restore edildiğini, fakat sonrasında da Hasköy’de yerleşik bir Yahudi toplumu kalmadığından hepsinin kapandığını anlattı. Günümüzde sadece Maalem Sinagogu, cumartesi sabahları dua için açılarak işlevini yerine getiriyor.

Hahambaşı Rav İsak Haleva ise konuşmasında yaklaşan Pesah Bayramından ve sinagogdan bahsetti; konuşmasına herkese iyi bayramlar dileyerek son verdi.

Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ise bu sinagoga ilk defa üniversite öğrencisi iken geldiğini, fakat aradığı sinagog yerine bir işyeri ile karşılaşıp şaşkınlıkla oradan ayrıldığı günü hatırladığı anısını paylaşarak söze başladı. Yıllar içinde Yahudi Toplumu liderleri ile yaptığı çalışmalarda bu sinagoga tekrar eski saygınlığını kazandırma düşüncelerini gerçekleştirme yolundaki süreci anlattı. Bu ilginç konuşmasını dinleyen herkese, gelecek nesillere, ellerindeki değerlerin kıymetini bilip onları kaybetmeden bir yaşam sürme bilincinin öğretilmesi tavsiyesinde bulundu.

Yahid topluluğu arasında yer alan ve sinagoga adını veren Abudaram Ailesinin bir ferdi olan İsak Abudaram heyecan ve sevinçle etrafını izlerken Hasköy’de yaşayan ailesi ile ilgili birkaç anısını keyifle paylaştı. Sinagoga gelenlere La Casa Catering’in hazırladığı kahvaltı sunulurken, herkes keyifle eski Hasköy anılarını ve izlenimlerini paylaştılar.

Shai Cohen: “Tarihi sinagogda dini ritüellerin yeniden yerine getirilebilecek olması, oldukça anlamlı”

Pazar sabahı Abudaram Sinagogundaki sabah duası katılan, İsrail’in İstanbul Konsolosu Shai Cohen düşüncelerini Şalom ile paylaştı:

“Çok duygusal bir gün yaşıyoruz. Tarihi bir olay bugünkü. Türk Yahudi Toplumunun kendi mallarını geri alma becerisini de belirtmek gerek. Ayrıca devletin, genelde azınlıkların ve bu örnekte olduğu gibi Yahudilerin mallarını geri almalarına ilişkin olumlu duruşlarını da gösteriyor. Toplum içindeki hoşgörü ve birliği göstermesi açısından da çok önemli bu duruş. İsrailli bir diplomat olarak bunun çok duygusal bir olay olduğunu, İsrail halkı için büyük anlam taşıdığını eklemeliyim. Umarım sinagog restore edilebilir ve tekrar kullanıma başlar. Tarihi bir bina olduğu için, 500 yıllık bu binada dini ritüellerin yeniden yerine getirilebilecek olması, oldukça anlamlı.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın