Normalleşme nihayet

Türk ve İsrail dışişleri yetkilileri 2010 yılından beri ilk kez, karşılıklı istişarelerde bulunmak için Ankara’da bir araya geliyor. Önümüzdeki günlerde, uzun bir aradan sonra bir Türk bakan İsrail’e gidiyor.

Normalleşme nihayet

2010’dan beri ilk kez

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Yuval Rotem başkanlığındaki iki ülke heyeti 1 Şubat’ta Ankara’da bir araya geliyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı da konu ile ilgili bir açıklama yayınlayarak, ikili politik istişarelerin 15. raundunun 1 Şubat’ta Ankara’da gerçekleşeceğini duyurdu.  Açıklama, son görüşmenin 2010 yılında gerçekleştiği, tarafların iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve global gelişmeleri de değerlendireceği bilgisi yer aldı. 

Yuval Rotem de, salı günü sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Rotem, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Altı yıldan sonra ilk Türkiye – İsrail ikili diyalogu için Ankara ve İstanbul’a gidiyorum. Bu ziyaret, ilerleme konusunda önemli bir adım” dedi. Rotem, Ankara temaslarından sonra İstanbul’a gelerek İstanbul Valisi ile görüşecek.

İsrail Dışişleri de ziyaretin amacını “ikili ekonomik, diplomatik ve kültürel ilişkileri güçlendirmek” olarak açıkladı. Dışişlerinden yapılan açıklamada “İki ülke arasındaki sağlam diyalog, bölgede istikrarın artmasına zemin yaratacaktır” denildi. Siyasi platformda diyalogu başlamasıyla normalleşme sürecinde, çok boyutlu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılması ve karşılıklı ziyaretlerin artması hedefleniyor.

 

Turizm Bakanı Avcı İsrail’e gidiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 7-8 Şubat'ta İsrail'e gidecek. Avcı, Mavi Marmara sonrası İsrail'i ziyaret eden ilk bakan olacak. Tel Aviv'de Akdeniz Turizm Fuarına katılacak olan Bakan Avcı, İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile görüşecek.

Türk ve İsrailli turizmcilerle bir araya gelecek olan Avcı, Tel Aviv Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı’nın düzenlediği 'Türkiye-İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi' açılışına katılacak; Türk Yahudilerinin Yafo’da kurduğu Türk Kültür Evinin açılışını yapacak.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın