Berlin’de Hanuka ışıkları

Avrupa Yahudileri kıtayı saran terör dalgasına rağmen karanlığı aydınlatmak için Hanuka mumlarını yakmaya kararlı.

Berlin’de Hanuka ışıkları

Berlin’de meydana gelen terör eyleminden evvel Haham Yehudah Teichtal, şehirle özdeşleşmiş Brandenburg Kapısı Meydanında, Hanuka’nın ilk günü için kamuya açık bir tören planlıyordu. Ancak Berlin’i kana bulayan terörist halen yakalanmamış iken, Rav Teichtal planını değiştirdi. Aksine terörün insanların ruhlarını karartmasına engel olmak isteyen Habad Hahamı, Hanuka’nın sekiz günü boyunca her gece mum yakma töreni düzenleyeceğini açıkladı!! 

Karanlığa, kötümserliğe karşı aydınlığı ve  iyimserliği savunan Haham Teichtal, konu ile ilgili şunları söyledi: “Kamuya açık töreni bir gün yerine sekiz gün sürecek bayram boyunca her gece yapacağız. Bu da bizim teröre korkuya karşı cevabımız olsun.” 

Rav Teichtal’ın kararlılığı tüm Avrupa kentlerinde yankı buldu. Fransa ve Hollanda Yahudi cemaatlerinden de benzer mesajlar geldi.

JTA’dan Cnaan Liphshiz’in  haberine göre,  Avrupalı Yahudi liderler moral bozmak isteyen terör dalgasına karşı yapılması gereken en uygun davranışın, aksine Hanuka törenlerinin gereken güvenlik tedbirlerini alarak  kamuya açık yapılmasını savundular. 

Fransa’nın bazı bölgelerinde demografik yapı nedeni ile kamuya açık Hanuka törenleri iptal edilirken, Berlin’in sembolü Brandenburg Kapısı anıtı yanındaki dev Hanukiya, görünen ve görünmeyen güvenlik güçleri tarafından korunacak.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın