Peres ve Wiesel aileleri son Hanuka töreninde Obama’ya eşlik etti

Obama’nın Beyaz Saray’daki son Hanuka kutlamaları kapsamında, Başkan ve First Lady, Hanuka mumu yakma törenine İsrail Devleti’nin yakın geçmişte hayata gözlerini yummuş olan Devlet Başkanı Şimon Peres’in ailesini de davet etti.

Şimon Peres’in oğlu Şemi Peres ve torunu Mika Almog, Holokost zamanından kalan ve Peres ailesinde nesillerden nesillere aktarılan Menora’nın mumlarını Obama’larla birlikte yaktı.

Törene ayrıca geçtiğimiz temmuz ayında vefat eden, Nobel Ödüllü Holokost Kurtulanı Elie Wiesel’in ailesi de katıldı. Törende ayrıca Yahudi Cemaati temsilcileri, Hazine Bakanı Jack Lew, Kongre üyeleri ve Beyaz Saray yetkilileri hazır bulundu.

Şemi Peres töreni bir aile toplantısına benzeterek, “Bu bayramda birçok ortak tema vardır. Bu bayram, ışığın, umudun ve iyinin kötü karşısındaki zaferinin bayramıdır. Bu bayram umut getirir” dedi.

Elie Wiesel'in torunları Eliyah ve Shira

Obama da konuşmasında, Şimon Peres’le olan özel ilişkisine değinerek, “Bu akşam Mika ve Şemi Beyaz Saray’daki menoranın mumlarını yakacak ve Şimon’un bizlere öğrettiği gibi inanç ve vizyon yaşamlarımızı aydınlatabilecek. Bu anının, bizden farklı da olsalar yardıma muhtaç olanların ışığını görmemiz ve karanlık ve sıkıntı içinde olanlara yardımcı olmamız için bize ilham vermesini ümit ediyorum. Bu mumların barışa yönelik çalışmalarımızda, zor zamanlar olduğunda bile ve hatta özellikle bu zor zamanlarda bizlere yardımcı olmasını umuyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın