Süpermen Yahudi köklerine geri dönüyor

‘Sin City’, ‘300’ ve ‘Batman Kara Şövalye Dönüyor’un yaratıcısı Frank Miller, yeni Süpermen macerasının ölümsüz kahramanın Yahudi köklerini seyirciye anlatan bir film olmasını istiyor.

Süpermen Yahudi köklerine geri dönüyor

Bilinenin aksine  Süpermen’in Yahudi bir geçmişi var. Nesillerin okuduğu, sayısız filmi yapılan çizgi kahraman Süpermen, her ikisi de Yahudi olan Jerry Siegel ve çizgi roman ressamı Joe Shuster tarafından yaratılmıştı. 

Ünlü kahramanın yaratıcısı Siegel, zamanında basına,  Süpermen’i Avrupa’da savaşta Naziler ve faşistler  tarafından Yahudilere neler yapıldığını öğrendikten sonra esinlendiğini belirtmişti. 

Karakterin orijinal ismi, evi olan Kripton gezegeninde Kal-EL’dir. İbrani bir fonetiğe sahip olan bu isim, içinde Tanrı’nın adını da barındırmakta. Tevrat’taki birçok karakterin ismi EL eki ile bitiyor. Raşel, Daniel gibi. EL eski İbranicede Tanrı’nın adlarından biri. Keza İsrail havayolları ELAL ‘göklere doğru’ demektir. Burada gökler aynı zamanda Tanrı manasında.

Siegel ilk çizgi roman hikayelerinde Süpermen yerine, Çelik Adam (Man of Steel) ismini kullanır. Savaş sonrası yazılan bir  çizgi   macerada, Man of Steel  Yahudi bir fanteziyi gerçekleştirir, süper güçleri ile Hitler ve Stalin’i yakalar ve uluslararası bir mahkemede savaş suçlarından yargılanmalarını sağlar.

Ünlü filmci Miller yeni bir Süpermen macerası yazacağını ve Kriptonlu kahramanı 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık köşelerine götüreceğini  belirtiyor.

Miller, Inverse Dergisi’ne yeni projesi ile ilgili olarak  şöyle konuştu: “Süpermen’in geçmişinde Yahudilik ve acı savaş yılları var. Yeni macerasında  onu 2. Dünya Savaşı’nın içine sokacağım. Süpermen’in ölüm kamplarından geçireceğim.”

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın