Hukat – Balak: Tanrı´nın bize sevgisi

Tanrı’nın bize sevgisi

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
1 Temmuz 2020 Çarşamba

İnanılmaz bir öyküsü olan Balak peraşasında Moav kralı Balak Bene Yisrael’i lanetlemek için Bilam adlı yabancı bir peygamber ile anlaşır. Bilam lanetlemek için en uygun zamanın Tanrı’nın öfkesinin alevlendiği an olduğunun bilincindedir. Ancak Bene Yisrael’e karşı büyük bir merhamet ile dolu olan Tanrı, duanın bile mekanizmalarını değiştirerek Bene Yisrael’i bu lanete karşı koruma altına almıştır. 

Bu öyküyü sıra dışı yapan şey Yahudi halkının varlığının tehlikede olması değildir. Tarih boyunca bu durum oldukça sık yaşanmış ve Tanrı bizi onların elinden kurtarmıştır. Buradaki durum daha farklıdır. Bene Yisrael’in hiçbir üyesi varlıklarının tehlikede olduğunu veya Bilam’ın kendilerini lanetlemek için Balak tarafından tutulduğunu bilmemektedir. Olay Moav topraklarında geçmektedir. Bene Yisrael kampta normal yaşamlarını sürdürmektedirler. Man yemekte, dua etmekte, Moşe’den Tora öğrenmekte kısacası günlük yaşamlarına devam etmektedirler. Amalek savaşa giriştiği zaman durum çok farklıdır. Ortada fiili bir durum vardır. Diğer tehditler açık açık gelmiştir. Moşe Rabenu Tanrı’nın ağzından bu olayı Tora’ya yazana kadar durumun kimse farkında bile değildir. 

O halde soru açıktır. Kimse farkında değilse neden bu konu Tora’da yazılmıştır. Bize lanet etmek için işbirliği yapan iki kişinin yaptıklarının bilinmesi neden bu kadar önemlidir? 

Bu haftanın Aftara bölümü olan Miha peygamberin sözlerini okursak sorumuzun cevabına ulaşmak mümkün olacaktır. Peygamber bunun “lemaan daat tsidkat Ad… - her zaman Tanrı’nın adaletini bilmemiz için” hatırlamamız gerektiğini söylemektedir. Bunu bilerek Tanrı’nın bizlere olan büyük sevgisini bilmek mümkün olacaktır. Tanrı bizleri sadece bizim bildiğimiz tehlikelerden değil, bilmediğimiz, anlamadığımız, görmediğimiz hatta ulaşamadığımız tehlikelerden de korumaktadır. Tanrı’nın bize ulaşamadan yakayı ele veren suçluları nasıl belleyip yakalanmalarını sağladığını hiç düşünmeyiz bile. Etrafı tamamen terörist devletlerle çevrili olan İsrael devletinde birçok terör saldırısının Tanrı sayesinde nasıl engellenebildiğini düşünmek kaçımızın aklına gelir? 

Teilim’de pasuk “ose niflaot gedolot levado – tek başına büyük mucizeler yaratır” demektedir. Aslında Tanrı’nın bunları gerçekleştirdiğini bilmek için TaNaH’ta bir pasuğa ihtiyacımız olmayabilir. Bu durum zaten çok açıktır. Hatam Sofer adı ile bilinen Rabi Moşe Sofer’e göre burada Tanrı’nın kimseler ‘bilmeden’ Kendi başına mucizeler gerçekleştirdiğidir. 

Bu peraşa bizlere Tanrı’nın bize olan sevgisinin ve korumasının durumun çok ötesinde olduğunu söylemektedir. Bu büyük sevgi ve merhamete layık olmanın yegâne yolu Tanrı’nın emirlerini korumak ve yapmaktır. Bunu yaparken Tanrı’nın bize olan büyük sevgisini hatırlamak suretiyle sadece O istediği ve emrettiği için bu mitsvaları ‘sevgiyle’ yapmayı ihmal etmemek gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR